Zagrebancija

Reljefom dočarani oblici i boje umjetnosti

Autor:: Elena Grassi 2/1/2010 10:11

Sliku ‘Majka i dijete’ Josipa Račića te skulpture ‘Figura’ Ksenije Kantoci i ‘Antun Gustav Matoš’ Marije Ujević, djela velikana hrvatske moderne i suvremene umjetnosti, od nedavno mogu ‘doživjeti’ i slijepe i slabovidne.

Naime, u Modernoj galeriji uspješno je postavljena Druga izložba Taktilne galerije MG, namijenjena slijepim i slabovidnim osobama na način da su izlošci prilagođeni za doživljaj osjetom opipa. Prva multisenzorna galerija u Hrvatskoj i Europi, koja uz zvučno vodstvo i posebno izrađene dijagrame omogućava slijepim i slabovidnim osobama autentični doživljaj umjetnosti, otvorena je nedavno kao Taktilna galerija MG u sklopu Moderne galerije.

 Djela su dočarana reljefnim dijagramima, koji ističu oblike, detalje i boje

Za jedinstveno iskustvo koje ova galerija pruža nije potrebno imati stručno znanje iz povijesti umjetnosti, a detaljno objašnjene slike i skulpture putem reljefa i zvuka približavaju umjetnost na način koji je donedavno bio gotovo nezamisliv.

Dijagrami kojima su umanjena djela raščlanjena, reljefno sugeriraju prostor, detalje pa čak i boje na slikama, a audio vodstvo pomaže zamislisti sliku čak i bez opipa.

– Namjera nam je putem dodira i zvuka prezentirati nekoliko kapitalnih djela hrvatske moderne umjetnosti.

Ne samo da smo prvi u Europi koji su se usudili pokrenuti ovakav projekt, nego smo jednih rijetkih koji pružaju mogućnost doživljaja kroz dva osjeta, opip i sluh – rekla je Biserka Rauter Plančić, ravnateljica Moderne galerije.

Čitav projekt započeo je prije dvije godine na inicijativu Nataše Jovičić, povjesničarke umjetnosti, koja je osmislila čitav koncept galerije i izložbi koje su u njoj trebale biti postavljene. Uz potporu Ministarstva kulture i suradnju sa Udrugom slijepih Zagreb, ova inicijativa uskoro je postala dio stalne postave Moderne galerije.


– Odvojili smo ovaj manji prostor za Taktilnu galeriju i tehnički ga osposobili za audio vodstvo kroz doživljaj slika i skulptura. Svaki postav se sastoji od tri umjetnička djela. Osim izrade dijagrama, neke skulpture, poput Fernkornovog Bana Jelačića ne mogu biti postavljene u originalu pa se moraju izraditi replike – rekla je ravnateljica galerije.

 

‘Kada se adaptiraju na intezivnost osjeta, doživljaj je fantastičan ‘

Inicijativu koja košta otprilike 150 tisuća kuna, novčano je podržalo Ministarstvo kulture, dok je doprinos za postavljanje druge izložbe dala i Zaklada Adris. Osim izrade dijagrama i audio zapisa, Taktilna galerija izrađuje i kataloge koji sadržavaju reljefe slika i skulptura te upute na Braillovom pismu.

– Posjetitelji su jako zadovoljni. Kada se adaptiraju na intezivnost osjeta, kažu da je doživljaj fantastičan. Ako uhvatim pravi ritam, kroz cikluse ćemo prikazati najmanje 20 remek djela hrvatske umjetnosti i time stvoriti osnovnu literaturu za slijepe i slabovidne osobe – rekla je Rauter Plančić.

Druga izložba Taktilne galerije u ovom postavu trajat će do 28.veljače veljače ove godine, kada će tri nova eksponata obogatiti znanje i kulturu slijepih i slabovidnih osoba.

 

Exit mobile version