Autor:: Tanja Molvarec 7/23/2012 15:40
U kino dvoranama, na ulici, na koncertima i drugim događanjima na otvorenom djeca su stalno izložena buci i to nerijetko opasnoj buci koja u konačnici može oštetiti njihov sluh. Pravobraniteljica za djecu pisala je o tom problemu u izvješću za 2010. godinu te upozorila na nedorečenost propisa kojima se regulira razina buke na mjestima gdje djeca borave.
– Važeći Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u prostorima u kojima ljudi rade i borave, ne određuje najvišu dozvoljenu granicu buke u kino dvoranama za vrijeme projekcije, već navodi najviše dopuštene ekvivalente razine buke u zatvorenim prostorijama posebne namjene, kao što su vrtići, knjižnice i slično. Roditelji su nam se javljali i žalili kako su se djeca prepala za vrijeme igranja filmova od silnih zvukova i više im nije bio doživljaj biti u kino dvorani – upozorila je Mila Jelavić, pravobraniteljica za djecu.
Iako izmjereni, prosječni intenzitet buke od 60 do 80 decibela pri projekciji većine filmova, ne bi trebao štetno utjecati na zdravlje djece, stručnjaci se slažu s preporukom sanitarne inspekcije upućene kino-prikazivaču o potrebi spuštanje glasnoće na nižu razinu, koja je prihvatljivija i ugodnija za dječju dob.
Preglasno slušanje glazbe šteti sluhu
Zabrinuti roditelji javljali su se pravobraniteljici zbog iznimne buke i u velikim trgovačkim centrima, a prijavljivali i slučajeve kada su ugostiteljski objekti puštali preglasnu glazbu.
– Neke obitelji žive iznad ugostiteljskih objekata i roditelji se žale da im djeca ne mogu spavati, da su umorna kada treba ići u školu. To je za njih velik problem – kazala je Jelavić.
U takvim slučajevima, pravobraniteljica moli roditelje da prijave buku inspekciji i komunalnim redarima. Često možemo na ulici vidjeti djecu i mlade kako slušaju glazbu dok hodaju sa slušalicama, a prejaki decibeli mogu naškoditi sluhu. Roditelja u takvim teško može kontrolirati jačinu zvuka koje si dijete namjesti.
– Roditelj ne može kontrolirati dijete kada nije kod kuće i određivati mu točnu jačinu zvuka. Ali pravilnom edukacijom djeteta i roditelja, oštećenja se mogu izbjeći. Stručnjaci upozoravaju da kada se počinju osjećati šumovi u ušima, već postoji mogućnost da je došlo do oštećenja sluha. Neki roditelji vode svoju djecu na koncerte gdje je buka također velika i nisu ni svjesni da ta razina buke može naškoditi djetetovom sluhu. Očekujemo što skoriji početak izrade strateških dokumenata o buci koji nam sada nedostaju, a posebno Akcijskog plana za zaštitu od buke koji mora biti u skladu s europskom direktivom o zaštiti od buke – kazala je Jelavić.
Još jednom apelira na sve roditelje da paze gdje vode svoju djecu i da brinu o tome kako im dijete ne bi imalo trajne posljedice.