Referendum je izraz homofobije koja stvara nasilje

Autor: M.J. 11/15/2013 9:28

Ustavni sud potvrdio je, referendum o ustavnoj odredbi braka kao isključive zajednice žene i muškarca, održat će se 1. prosinca. Nakon dva dana vijećanja, Ustavi sud izašao je u javnost s priopćenjem u kojem, između ostalog, navodi kako je Hrvatski sabor, donošenjem odluke da postupi po članku 95. Ustavnog zakona, a nakon toga i donošenjem odluke o referendumu, izrazio svoju pravnu volju da sadržaj referendumskog pitanja o definiciji braka smatra suglasnim s Ustavom i da potvrđuje kako su ispunjene ustavne pretpostavke za raspisivanje referenduma o tom pitanju.

Točnije, Ustavni sud se nije mogao ni baviti ocjenom ustavnosti referendumskog pitanja, već je to mogao učiniti samo na inicijativu Sabora. Nakon službenog priopćenja Ustavnog suda, ispisanog na 12 stranica, oglasile su se brojne udruge civilnog društva, ponovno ističući kako će referendum uvelike ugroziti standarde ljudskih prava.

– Povodom raspisivanja referenduma o unošenju definicije braka kao životne zajednice muškarca i žene u Ustav Republike Hrvatske, članice i suradnice Centra za ženske studije žele izraziti svoje odlučno protivljenje referendumskom pitanju i provedbi referenduma za koje opravdano smatramo da ugrožavaju postignute standarde ljudskih prava, sloboda i demokracije – ističu iz Centra za ženske studije.

Dodaju kako se prije svega protive postavljanju značaja braka na razinu ustavnog pitanja, svjesne mogućih dugoročnih implikacija tog čina kako za osobe homoseksualne orijentacije, tako i za sve građanke i građane Republike Hrvatske.

– Uzdizanje heteroseksualnosti braka na razinu ustavne kategorije po prvi put suprotstavlja heteroseksualnost drugim spolnim orijentacijama u najvišem zakonskom aktu države. Time spolna orijentacija postaje mjesto razlike u pravu, odnosno ustavom potvrđen temelj zakonskih ograničavanja prava i sloboda. Smatramo to protuustavnim jer Ustav predviđa jednakost pred zakonom i uživanje prava i sloboda neovisno o spolu i drugim osobinama. Stoga izražavamo zabrinutost zbog proizvodnje konflikta u ustavnim odredbama i nesagledivih posljedica koje bi taj konflikt mogao imati na stanje ljudskih prava i osiguravanje jednakosti svih građanki i građana Republike Hrvatske – stoji u priopćenju Centra za ženske studije.

Kako kažu, svjeoci smo političkih processa koji ugrožavaju sekularnost države i vode nametanju religijskih vrijednosti u odnosu na koje bi sekularna država trebala biti neutralna i pretpostaviti im najviše ustavne vrednote koje su temelj za tumačenje Ustava, a to su sloboda, jednakost, ravnopravnost spolova, poštivanje prava čovjeka.

– Želimo ukazati i na širi politički kontekst kojega građanke i građani moraju biti svjesni izlazeći na referendum. Kampanja za referendum dio je šireg nadnacionalnog konzervativnog pokreta politički projektirane retradicionalizacije koju osjećamo kao prijetnju dosad osiguranim slobodama, a naročito nas, kao žene, brine budućnost tretiranja rodne ravnopravnosti i reproduktivnih prava, uključujući pravo na siguran i besplatan pobačaj i dostupnu kontracepciju. Taj pokret netransparentnih izvora financiranja i strukture kao jedan od primarnih fokusa ima promicanje fiksnih rodnih uloga. Za osobe homoseksualne i drugih spolnih orijentacija, kao i za žene općenito, to uključuje ograničavanje i takav stupanj društvenog nadzora nad tijelom, seksualnošću i reprodukcijom kakav držimo u potpunosti neprihvatljivim – stoji nadalje u priopćenju.

Iz Centra za ženske studije navode kako, uvažavajući pluralnost mišljenja i ljudskih izbora, kampanju za referendum ipak vide kao izraz isključivanja drugih i drukčijih, kao izraz homofobije koji rezultira proizvodnjom verbalnog i drugog nasilja i potenciranjem društvenih sukoba temeljenih na isključivanju svake različitosti.

– Kampanja je nastavak konzervativnih nastojanja ograničavanja sloboda i prava kojima smo svjedočile u slučaju donošenja zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, uvođenja zdravstvenog odgoja u škole te sve češćih ograničavanja dostupnosti kontracepcije i pobačaja putem poziva medicinskih radnika/ca na prigovor savjesti, bez osiguranog sustava koji bi omogućio ženama puno uživanje zakonom zajamčenih prava. Ove su tendencije nespojive s feminističkim vrijednostima za koje su se borile generacije žena i koje predstavljaju civilizacijski doseg koji ne smije biti ugrožen. Stoga, pozivamo građanke i građane da s punom sviješću o dalekosežnim posljedicama glasaju protiv – stoji u priopćenju Centra za ženske studije.