Autor: Kristina Križić 12/11/2012 15:07
Izuzetno glasni prosvjedi Crkve i pojedinih roditelja protiv zdravstvenog odgoja, otežavaju uvođenje ovog predmeta u nastavu osnovnih i srednjih škola. Sporni dio zdravstvenog odgoja svakako je sekusualnost o kojoj se, prema mišljenju Crkve, ne bi smjelo govoriti na takav izravan način.
– Spolnost je uzvišena stvar, to je dar Božji i s time se ne smijemo igrati, počevši od masturbacije pa sve do abortusa o čemu se govori u zdravstvenom programu – kazao nam je teolog Adalbert Rebić.
S druge strane, iz Agencije za odgoj i obrazovanje tvrde kako se Crkva, ali i pojedini roditelji pozivaju na literaturu, koja je raznolika, a ne na kurikulum koji je strogo definiran.
– Preporučena literatura za učitelje i nastavnike nipošto se ne smije dovoditi u vezu s kurikulumom jer kurikulum je obavezan, a literatura samo pomaže nastavniku da proširi svoje vidike. Što se tiče mastrubacije, to se ne potiče, već se o tome govori kao o sastavnom dijelu ljudske spolnosti – rekao nam je direktor Agencije za odgoj i obrazovanje, Vinko Filipović.
Jesmo li spremni za zdravstveni odgoj, pitanje je koje se postavlja svim roditeljima. Crkva proziva osobe koje su radile na kurikulumu na čelu s ministrom Željkom Jovanovićem.
– Sigurno roditelji se neće složiti da njihovu djecu odgaja bilo tko. Roditelj odgovara za svoje dijete i ako smatra da ono ne bi trebalo pohađati sate zdravstvenog odgoja, tada on ima pravo to mu narediti. Neka ministar Jovanović odgaja svoju djecu kako on želi, ali neka ne nameće svoju volju drugoj djeci i roditeljima. Smatramo kako se spolnost treba predstaviti iz vjerske perspektive – kazao je Rebić.
Filipović poziv na markiranje smatra neodgovornim jer je, kako kaže u sastavljanju kurikuluma za zdravstveni program sudjelovao tim stručnjaka.
– U kurikulumu je sudjelovalo 14 osoba. U to je uključeno devet osoba iz Agencije za odgoj i obrazovanje, bivši učitelji i nastavnici biologije, bivši učitelji razredne nastave i tjelesne kulture, psiholozi i socijalni pedagozi. Dakle, ljudi koji su desetljećima radili u osnovnoj i srednjoj školi – ispričao je Filipović.
S obzirom da djeca svakodnevno koriste alternativne puteve informiranja poput društvenih mreža te su izložena brojnim neprimjerenim sadržajima, zdravstveni odgoj trebao bi educirati djecu i informirati ih iz prve ruke. Hoće li u tome uspjeti, još ćemo vidjeti.