Razvoj željezničkih kolodvora u obliku monografije

Autor: Ena Ercegovac 2/25/2015 16:14

Svečanim predstavljanjem novog zdanja Tehničkog muzeja-monografije “Željeznički kolodvori u Hrvatskoj”, autorica Nede Staklarević i Tamare Štefanac, završena je studijsko-tematska izložba “Željeznički kolodvori u Hrvatskoj”. Na više od 300 stranica koje u najvećem dijelu obuhvaćaju fotografije i nacrte, predstavljeni su današnji funkcionalni kolodvori koji su kroz desetljeća od svoje izgradnje mijenjali svoj izgled, infrastrukturu, opremu i opseg rada. Spajanjem arhivske građe i zabilježenih podataka s terena, odnosno posjećenih kolodvora, nastala je prva takva monografija.

– Htjeli smo promovirati naše kolodvore, jer su oni jako važna poveznica, posebice u vrijeme Austro-Ugarske. Znamo da to dualno carstvo nije podupiralo interese hrvatske države pa tako ni veliki razvoj željeznice. U to smo se vrijeme uklapali u određene pobočne, sporedne pruge te smo tako stvorili jednu željezničku mrežu u kojoj smo se snalazili kako smo već umjeli – istaknula je Neda Staklarević, muzejska savjetnica Tehničkog muzeja.

Budući da monografijska građa sadrži dijelove toga doba, odnosno 19. stoljeća, zanimljivosti i detalja vezanih za ondašnju vožnju vlakom, ne nedostaje. Ravnateljica Hrvatskog željezničkog muzeja Tamara Štefanac naglašava kako se usluga s vremenom prilagodila današnjem načinu života i potrebama putnika, a u ono je vrijeme cijeli taj željeznički sustav izgledao znatno drukčije.

– Na prijelomu stoljeća, 19. u 20., svaki je kolodvor imao svoj restoran, sa svojim poslovnim menijem, gdje se u svako doba dana ili noći moglo pojesti toplo jelo. Putnici su tada puno duže putovali nego danas pa su im i uvjeti vožnje morali biti prilagođeni – dodaje Tamara Štefanac.

Svi koji pokazuju zanimanje za hrvatske željeznice, ali u drukčijem kontekstu nego u današnje vrijeme, po svoj primjerak monografije mogu doći u Tehnički muzej.