Razumijem Dalmatince, teško je raditi kad zaprži

Kostadinka Velkovska

Autor: Kostadinka Velkovska 6/30/2012 10:33

Od uspinjače i obećanja i dalje ništa. Simbol Grada još ne vozi, a sve zbog zakonske odredbe i propisa. To znači mora se napraviti doregistracija uspinjače. Ne znam baš kakva je to utjeha za one koji pješače svaki dan već duže vrijeme. Uvijek i u svemu zapnemo i pogubimo se u birokraciji.

Ah, ta birokracija! Zoki Milanović je neki dan rekao da će osnovati Ured za pritužbe i žaljenja na sporost birokracije. Podsjeća me to na jednu ploču koju sam vidjela prije nekoliko godina u gradu, na kojoj je pisalo: ”Ured za koordinaciju praćenja sustava procjene učinkovitosti provedbe propisa”!? Nisam baš shvatila čemu služi taj ured, ali fakat sam sigurna da je u njemu bilo i ravnatelja i viših savjetnika i ”običnih” stručnih suradnika koji su svakodnevno nešto važno radili.

Eto, tako nam je za nadati se da će novi Ured za borbu protiv birokracije nama zagrepčanima olakšati put prema Vladi i Saboru. Ne figurativno, već banalno, tako što će nam proraditi ”cug vu breg”!

Možda nam u Zagrebu ne ide sjajno i bajno da bismo trebali raskalašeno slaviti, ali barem ćemo se praviti da slavimo. U Zagrebu se, kao i svake godine, održava Međunarodni festival vatrometa, cijeli ovaj vikend od 29. lipnja do 1. srpnja. Svake se godine okuplja desetak tisuća posjetitelja, koji prate svjetski renomirane pirotehničke ekipe iz cijeloga svijeta.

Vatromet stvara nezaboravan doživljaj

Po dvanaesti put, na Bundeku ćemo gledati majstore ove prastare vještine iz Finske, Portugala i Hrvatske. Natjecatelji festivala: Suomen Ilotulitus Oy iz Finske, Pirotecnica Minhota Lda iz Portugala i naša Mirnovec Pirotehnika, dokazani su međunarodni majstori za ovu staru vještinu, osobito za priređivanje javnih vatrometa za tisuće posjetitelja, a svaka od tvrtki ima dugogodišnju tradiciju i stotine već izvedenih spektakularnih priredbi. Do potpune sreće nam je samo još falio vatromet!

Organizator, Mirnovec Pirotehnika, održava ovu tradiciju i zbog suradnje s drugim vatrometnim profesionalcima iz cijele Europe, ali i kao promidžbeni događaj koji im održava reputaciju najznačajnijih organizatora vatrometa u Hrvatskoj. Svake godine nastoje gledateljima napraviti nezaboravan doživljaj.

Sjetimo se da su glavni majstori ove tehnike Kinezi, koji su vatrometne rakete za zabavu izmislili dvije tisuće godina prije nego li su današnje zapadne vojske izmislile krstareće rakete za ratovanje. Vatrometne koreografije su slične baletnima ili onima u suvremenim kazališnima. Zadivljuju, zanose, prenose u maštu, ostajemo zadivljeni bojama i čipkastom izvedbom… Doduše, ista se stvar može reći i o raskoši vatrometa: što više novca, više glazbe, pardon pucnjeva.

Čula sam da se sličan festival u istoj organizaciji održava i u Slavonskom Brodu, u kojem je stanje s kućnim, gradskim i državnim financijama još i slabije nego li kod nas u Zagrebu, pa zaključujem da što nam je u životu teže, više slavimo i veselimo se. Obično se vatrometi skupo plaćaju iz gradskog proračuna, ali ovaj, najveći od svih, dođe nam ”džaba”, osim nešto malo organizacijskih troškova.

A poklonjenom se konju ne gleda u zube.

Kakva kineska Nova godina u Hong Kongu? Ovaj vikend ”in” je vatromet na Bundeku!

Paklena vrućina

Opet se ”vužgao” gradski asfalt od visokih temperatura. Kažu metereolozi bit će još paklenije tijekom vikenda. A kud će paklenije? Jedva ovo preživljavamo, dišemo na škrge, držimo se hlada i tekućine, pokrivala za glavu su osnovna potreba zaštite od usijanja. Sad tek potpuno razumijem Dalmatince kako im je teško raditi kad sunce zaprži, a hlada nigdje ….. Naravno, jedini spas je bjež u more, a more je dalekoooooooooo!

Neki koji idu na godišnji prema moru sretan put, a onima koji ostaju doma također sretno!