Autor: Petra Antonijević
Pred zgradom Zavoda za zapošljavanje, nekolicina bivših radnica Kamenskog odlučila je ponovno tražiti pravdu. Naime, nakon što im već 16 mjeseci nije sjela niti jedna kuna od pet zaostalih plaća i pola otpremnine kao što im je i obećano, odlučile su predati dopis svim vodećim ljudima države, predsjedniku države Ivi Josipoviću, premijeru Milanoviću te predsjedniku Sabora Borisu Špremu.
– Predat ćemo dopis u kojem tražimo da se ženama i svima ostalima koji rade 32 godine da trajna naknada do umirovljenja. Ovo nije zahtjev koji Vlada ne može ispuniti, mislimo da je to nešto vrlo realno i sasvim normalno. Osnovali smo Sindikat nezaposlenih kako bi nam se pridružili svi oni koji nemaju posao, ali isto tako i oni koji rade ili studiraju, a žele promjene u sustavu – rekla je Zlatana Perković, kandidatkinja za predsjednicu Sindikata nezaposlenih.
Podsjetimo, prije desetak dana uhićeni su čelnici tvornice Kamensko, Antun Crlenjak i Davor Vlajčević, koje se sumnjiči da su radili protivno zakonima Republike Hrvatske, a koje bivše radnice optužuju da su uništili nekadašnjeg diva u proizvodnji tekstila.
”Točku na i” u slučaju Kamensko stavio je Grad Zagreb odlučivši iz gradskog proračuna potpomoći projekt izgradnje stambeno-poslovnog centra koji će niknuti na mjestu današnje tvornice Kamensko.
– Žalosna je ta agonija radnika u Hrvatskoj, koji nebrigom države prema svom gospodarstvu završavaju ovako poput nas. Poručujemo Vladi da napravi projekte, ako uopće imaju sluha za projekte u proizvodnji, odnosno ako imaju sluha za pokretanje gospodarstva. Gospodarstvo nije turistička sezona koja traje nekoliko mjeseci, već otvaranje novih radnih mjesta u proizvodnji, ali ne u šoping centrima gdje se prodaje uvozna roba, već robu treba proizvoditi i izvoziti – zaključila je Danica Radošević, bivša radnica tvornice Kamensko.
Na pitanje kako su joj ostale, bivše kolegice Radošević je odgovorila kako svakodnevno traže liječničku pomoć i završavaju u bolnici.
Novoosnovani sindikat nezaposlenih, sudeći prema brojci od oko 350 tisuća nezaposlenih Hrvata, brojit će najviše članova. Prema posljednjem UN-ovom istraživanju, Hrvatska je zauzela visoko drugo mjesto u svijetu po stopi nezaposlenosti od 20,1 posto. Najniža stopa u zadnjih deset godina bila je u kolovozu 2008. godine kada je evidentirano 219 tisuća nezaposlenih u Hrvatskoj.