2/1/2014 15:12
Kako bi se poboljšali uvjeti integracije učenika s teškoćama u razvoju u redoviti obrazovni sustav u šest hrvatskih škola, Osnovnoj školi Horvati i IX. gimnaziji iz Zagreba te četiri suradničke škole iz Raba i Gospića, provodit će se projekt Puž u školi.
– Cijela ideja projekta jest da podignemo kapacitete nastavnog osoblja za rad s djecom s teškoćama u razvoju i da omogućimo vertikalu, odnosno nastavak školovanja iz osnovne škole u srednju školu – pojasnila je Vesna Budak, predsjednica Udruge roditelja djece s teškoćama u razvoju Put u život – PUŽ i voditeljica ovog projekta.
Zadani cilj integracije trebao bi se ostvariti jačanjem kompetencija nastavnika i stručnih suradnika, pružanjem podrške pomoćnicima u nastavi i nabavom suvremene i prilagođene opreme partnerskim školama.
– Iz svake škole će po četiri nastavnika predmetne nastave , četiri nastavnika razredne nastave, četiri nastavnika srednje škole i po tri stručna suradnika proći kroz tri ciklusa edukacija vezanih uz temu rada s djecom s teškoćama u razvoju – dodala je Budak.
Partner u projektu, Osnovna škola Horvati odavno je shvatila važnost inkluzivnog obrazovanja.
– Priča je malo duža. Mi se bavimo inkluzivnim obrazovanjem zadnjih 12 godina i to izuzetno uspješno. S Udrugom Puž surađujemo isto toliko i na njihov poziv rado smo se uključili u ovaj projekt. Nekako smo svi smatrali da je inkluzivno obrazovanje jedini put u edukaciji djece s teškoćama i da samo tako mogu dobiti odgovarajuće obrazovanje – istaknula je Biserka Matić Roško, ravnateljica OŠ Horvati.
Tijekom godina situacija se donekle popravila, no još ima dovoljno prostora za napredak.
– Dio djece je uključen i moram reći da je situacija bolja nego što je bila prije pet ili deset, godina iako još ima puno djece koja su u specijalnom sustavu. Još se uvijek specijalni sustav nije transformirao u pravu podršku redovitom sustavu – dodala je Budak.
Ukupna vrijednost projekta je veća od 260 tisuća eura, od čega gotovo 95 posto sufinancira Europska unija.
– Nama je ovo već treći europski projekt. Mi smo prvi projekt radili sa Srednjom strukovnom školom i godinama već radimo upravo u području obrazovanja djece s teškoćama tako da je ovo bio logičan nastavak tog rada – istaknula je Budak.