Autor:: Dijana Ivandić 11/7/2011 9:59
Na privatnom vlasništvu u blizini Pionirskog grada asfaltirana je cesta, provedena voda i kanalizacija, no stanare, a ujedno i vlasnike zemljišta nije se ništa pitalo.
– Žalimo se radi toga što nas nitko nije pozvao, niti nas je obavijestio da se radi cesta. Neki zakon mora postojati – rekao je Stjepan Poldrugač na sastanku s potpredsjednicom Gradske skupštine Tatjanom Holjevac. Poldrugač je jedan od vlasnika spornog zemljišta, a njegovo je mišljenje kako ne može netko samo tako prelaziti preko njegovog dvorišta i graditi cestu.
– Mi se ne protivimo ni asfaltu ni ničemu, ali bio bi red da nas se obavijesti, odnosno da nam daju naknadu za to jer to je naše privatno zemljište – sa Stjepanom se složila i susjeda Ankica Strugarić.
‘Mi smo vlasnici zemljišta, nas se trebalo pitati’
Iz priloženog možemo pretpostaviti kako je netko ovdje očigledno pogriješio, a najveći problem je što imovinsko-pravni odnosi nisu rješeni.
– Svi oni koji su ovdje radili infrastrukturu, morali su prethodno dobiti dozvolu od vlasnika, moralo se napraviti izvlaštenje ili se morala otkupiti zemlja – stanarima je pojasnila potpredsjednica Skupštine. Holjevac je isto tako istaknula kako je ovdje najveći krivac grad, kao i onaj koji je vodio infrastrukturu. No, nisu svi stanari suglasni u prigovorima.
– Meni je došla voda i kanalizacija, ja sam priključak platio i ja sam struju uključio. Mene ne zanima je li to Holding. Meni treba voda koju sam priključio kao i svim ostalim susjedima. Za sve to imam papire i uopće ne vidim poantu ove priče – izjavio je Krešimir Vrabac.
Ima li ova priča zaista poantu ili ne i je li sve ovo napravljeno uz građevinsku dozvolu, vidjet ćemo u daljnjem postupku. Priča će svakako imati nastavak.
Stanarima Sesvetskog kraljevca u jednom odvojku nije proveden plin niti su asfaltirani putevi
Osim problema vode koju u Zagrebu nema deset posto i kanalizacije koju u Zagrebu nema 12 posto građana, stanari Sesvetskog Kraljevca muku muče s odvojkom Pere Pirkera 12 b u kojem od 2002. godine nije dovršena infrastruktura.
Stanari su pokušali problem riješiti s gradskom četvrti, no od 2002. godine, od predsjednika Vijeća gradske četvrti Sesvete Željka Balinovića konstantno dobivaju isti odgovor.
– Balinovićev odgovor već znam napamet. Svaki put kaže da će početi s izradom dokumentacije i već deset godina traje ta izrada. Stanari su ovdje u deset godina sagradili sad već zastarjele kuće – prokomentirao je očajni stanar Miroslav Čović.
Stanari ovu situaciju trpe već 18 godina i nije čudno da su stekli osjećaj kako je možda riječ o namjernom zanemarivanju. Kako je i Holjevac istaknula, birokracija očito funkcionira na način da slučaj smatra rješenim od trenutka kada vrati odgovor, spis.