Autor:: Tanja Molvarec 11/12/2010 10:19
– Želja mi je bila oživjeti puteve slavnih književnika koji su obilježili i voljeli Zagreb – tim je riječima svoj projekt predstavila Stanka Mustapić, umirovljena profesorica hrvatskog i legenda susedgradskog kraja koja već treću godinu zaredom organizira popularne Književne šetnice.
Riječ je o edukativnom i zabavnom načinu upoznavanja s velikanima književnosti koji Stanka Mustapić provodi u suradnji s Centrom za kulturu i obrazovanje Susedgrad, gdje je godinama radila. Prvi na redu za upoznavanje bio je August Šenoa zbog kojeg je, kako kaže Stanka Mustapić, zavoljela književnost.
Svaki put neki glumac oživi jednog našeg pisca
Prva šetnica, koja je održana 2008. godine, bila je zamišljena kao vremeplov u hodu, ali i kao poučan sat književnosti. Stanka Mustapić je kao književni vodič povela svoju grupu od 40-ak ljudi najprije u Vlašku ulicu gdje se Šenoa rodio i gdje mu je postavljen spomenik. Uz nju tu su i vodič povijesti i vodič puta. Svi zajedno u potpunosti nastoje osuvremeniti naše pisce.
Kod Šenoinog spomenika ih je dočekao glumac Ivan Horvat koji je odglumio poznatog pisca. Šećući Gornjim gradom grupe su se prisjetile i poznatih Šenoinih likova poput Dore Krupićeve, glavnog lika romana ‘Zlatarovo zlato’. Nakon toga su posjetili i ulicu Seljačke bune u Podsusedu, te Kamene svatove u Jablanovcu.
– Šenoa je bio velik čovjek. To se vidi i po načinu na koji je umro. Pomagao je unesrećenima u velikom potresu 1880. godine kada je i zaradio upalu pluća od koje je preminuo. Mislim da Zagreb ne vraća dovoljno tim velikanima pa je i ova šetnica odavanje počasti za sve što su napravili za ovaj grad – objasnila je Stanka Mustapić.
Popili kavu i jeli perece s Matoševim glumcem
Već sljedeće godine grupa se prošetala s Antunom Gustavom Matošem po Gornjem gradu i to baš na dan njegova rođendana 13. lipnja. Ovaj put glumac Tomislav Martić utjelovio je Matoša, a s njim je grupa popila kavu i jela perece. Posjetili su i Strossmayerovo šetalište gdje Matoš na klupi sjedi i promatra grad i kuću Matoševih roditelja u Jurjevskoj ulici.
– Iako Matoš nije rođen u Zagrebu, volio je ovaj grad i ovdje je umro. Uz šetnju prisjetili smo se i nekih Matoševih slavnih djela i izjava poput one kada je rekao da se posvadio sa 70 posto građana, ali mu još preostaje onih 30 posto. Sjetimo se i njegove rečenice da je Zagrepčanin odgojem – kazala je Stanka.
Posljednja šetnica u ovoj godini bila je posvećena Miroslavu Krleži. Tu su šetnicu upotpunili učenici srednje škole Lucijana Vranjanina.
Prva postaja bila je Krležina rodna kuća u Radićevoj ulici. Nakon toga urednik u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža Velimir Visković pričao je o Krleži i njegovu životu, te o samom Zavodu, a kustosica Vesna Vrabec uvela je učenike u dom Miroslava i Bele Krleže na Krležinom Gvozdu. Tu je Krleža proveo zadnja tri desetljeća svog života. Stanka Mustapić veseli se i svim budućim šetnjama, a već ima i neke ideje o tome kojeg bi sljedećeg književnika mogli upoznati.
– Razmišljam o Vjekoslavu Majeru, ali to još nije sigurno. Vidjet ćemo. Za sada imamo puno planova i nadam se da ćemo uspjeti sve ostvariti – optimistična je Stanka kojoj je najveća nagrada za ove šetnje vidjeti kako njene grupe u njima uživaju i koliko nauče po putu.
Iako je Grad prepoznao ovaj projekt pa ga odlučio i financirati, Staka Mustapić se nada da će se moći provoditi redovno ove šetnje pa možda dobiti i neku veću i dublju dimenziju i značenje.