Autor: Gorana Banjeglav 1/11/2015 17:44
Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade u knjižnici i čitaonici „Bogdana Ogrizovića“ na Cvjetnom placu predstavilo je svoju nisku od sedamnaest bisera, sedamnaest naslova čiji su autori hrvatski pisci za djecu.
– Ovo je zapravo promocija drugog kola biblioteke Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade, ili skraćeno Kluba prvih pisaca. Mi smo od početka sebi dali drugo ime, jer smo zapravo kao pisci za djecu i mlade prvi pisci s kojima se djeca susreću. Imamo sreću što smo uspjeli premašiti normu od lani, 17 novih naslova je pred nama, jedan od njih je nominiran za nagradu Kiklop, nadam se da će kao i prošlogodišnji osvajati nagrade, a ponajviše dječja čitateljska srca. Ovo je lijepa prigoda, u ovom trenutka kad svi jauču pokazali smo da se može, na bazi Pere Kvržice – istaknula je Silvija Šesto, predsjednica Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade.
Iako se često čuje kako djeca sve manje čitaju knjige, predsjednica Kluba prvih pisaca ne slaže se s tim tvrdnjama.
– Mislim da je zapravo prenapuhana teza da se ne čita. Imam veliki krug prijateljica knjižničarki i mislim da ne samo djeca nego i odrasli u Hrvatskoj jako puno čitaju i da to čitanje u zadnje vrijeme eskalira. Sve veći broj građana otkriva knjižnice, pa tako i djece. Djeca čitaju kao i uvijek, naravno da u jednom razredu ne čitaju svi, ali mislim da nema nikakve bojazni da će čitanje prestati biti u modi – dodala je Šesto.
Poticanje ljubavi djece prema knjigama je zadaća koju trebaju obavljati odrasli. Najmlađi trebaju vidjeti odrasle kako čitaju, a zajedničko čitanje donosi i niz prednosti.
– Ja uvijek kao književnica za djecu na svojim gostovanjima apeliram, pogotovo kod najmlađe djece, a imamo sad i nacionalni program ranog čitanja, da se čita djeci. Ja sam i mama troje djece pa sam znala istu lektiru čitati po četvrti put, jer sam i ja čitala takvu. Treba čitati zajedno, jer čitanje može otvoriti neke razgovore, čitanje je i druženje – zaključila je.
Na promociju 17 naslova došli su najmlađi u pratnji roditelja, a pisci su ih nagradili potpisanim primjercima svojih knjiga.