Zagrebancija

Profesori: Cvjetni prolaz nije javni interes

'Ne damo Varšavsku'

Autor:: Stjepan Marković 3/6/2010 12:31

U raspravi koja se održala u petak u Multimedijalnoj knjižnici na Filozofskom fakultetu bilo je manjih razmimoilaženja u mišljenju no svi sudionici rasprave složili su se da projekt Cvjetni prolaz nije od javnog interesa te da bi Grad trebao sam definirati što je to, a ne privatni investitor. Iako je rasprava bila mirna i bez velikih zaključaka govornici su nekoliko puta prst krivnje za trenutnu situaciju uperili prema gradonačelniku Milanu Bandiću.

Na raspravi kratka izlaganja su imali: Snješka Knežević s Instituta za povijest umjetnosti, prof. dr. Damir Grubiša s Fakulteta političkih znanosti, prof. dr. Nenad Fabijanić s Arhitektonskog fakulteta, prof. dr. Ognjen Čaldarović i prof. dr. Žarko Puhovski s Filozofskog fakulteta, dr. Nenad Starc s Ekonomskog instituta i  prof. dr. Ivo Čović s Politecnica di Milano.

Profesori su upozorili na činjenicu da investitor definira što je to javni interes, a da gradsko vodstvo ne vodi računa o tome. Također su ustvrdili da se u Gradu na projekte koje pokreću previše gledaju iz perspektive profita.

Ekonomist Nenad Starc je kazao da se često kad se govori o tom projektu zloupotrebljavaju neki termini.

– Kada je riječ o projektu Tome Horvatinčića nema govora o javno-privatnom partnerstvu jer zakon taj termina definira drugačije. U zakonu stoji da privatni investitor preuzima na sebe izgradnju nekog javnog objekta za koji država ili lokalna samouprava nema dovoljno novaca – kazao je Starc i dodao:

– Kada je riječ o stanogradnji javno-privatnim partnerstvom grade se isključivo socijalni stanovi, a ne penthousei s bazenima.

Mnogo pozornosti privuklo je izlaganje profesora Grubiša koji je ustvrdio da je u Zagrebu aktivan model kakav je bio u Londonu 80-ih godina prošlog stoljeća. Sudionici rasprave nasmijali su se kada je rekao da je tada londonski gradonačelnik bio predsjednik svih javnih poduzeća i upravljao njima.

Žarko Puhovski kazao da je danas u Hrvatskoj po prvi puta u povijesti demokratska, narodna i kapitalistička vlast no da se nikada nije tako loše upravljalo zemljom.

– Ako pogledamo u prošlost većina bivših gradonačelnika bili su postavljeni izvana, pa tako je često hvaljeni Holjevac došao po nalogu UDBA-e. I većina gradonačelnika je postavljena po direktivi tada aktualne vlasti. Štoviše neki od tih gradonačelnika nisu znali ni hrvatski govoriti – kazao je Puhovski i nastavio:

– Zanimljivo je to da Bandić kojeg se ovdje optužuje da loše vodi Zagreb nekoliko puta je izabran za gradonačelnika.

Rasprava je trajala dva i pol sata te je prekinuta u 20 sati jer se tada zaključava zgrada Filozofskog fakulteta. Iako se na ovoj tribini dosta govorilo o problemima urbanizma i lošem stanju u kojem se Zagreb sada nalazi nitko od govornika nije ponudio nikakvo rješenje problema.

 

Exit mobile version