Autor: 10/19/2012 17:10
Članovi skupštinskog Odbora za komunalno gospodarstvo zatražili su da se iz odluke o prodaji gradskih stanova izbaci članak kojim se omogućava prodaja stanova koji se bespravno koriste. Podsjetimo, Gradska uprava predložila je da se putem javnih natječaja stavi na prodaju dio gradske imovine. Prema procjenama Gradskog ureda za imovinsko pravne poslove, riječ je o tri tisuće stanova.
Zastupnike je zasmetao članak kojim se omogućava prodaja stanova koji se bespravno koriste. Kao prvu zamjerku iznijeli su činjenicu da te stanove mogu kupiti bespravni korisnici.
Meić: Ovako nešto je moguće samo u Zagrebu
– Neprihvatljivo je da osobama koje su nogom ušle u gradski stan, i godinama ga koriste bez plaćanja ikakve naknade, omogućite da kupe taj isti stan. To bi bilo nepravedno prema svima koji su podigli kredit i otplaćuju ga – rekao je Jurica Meić (SDP) predsjednik Odbora te dodao kako je ovako nešto moguće samo u Zagrebu.
U Gradskoj upravi ovaj potez pravdaju praktičnošću. Branka Škrnjug, pomoćnica pročelnice za upravljanje imovinom Grada, kazala je da su nakon odmjeravanja jedne i druge opcije zaključili kako je to najbolja opcija jer se izbjegava dugogodišnji postupak parničenja i deložacije. Istaknula je da bi bespravni korisnici stan kupovali po tržišnoj cijeni, a da bi prvo morali platiti troškove parnice. Dodala je da se ovrhe i deložacije ne provode jer mnoge od tih stanova koriste branitelji i socijalni slučajevi.
Darinko Kosor (HSLS) upozorio je kako bi prodaja tih stanova izazvala kaos i pretvorila Zagreb u Divlji zapad.
– Apsolutno sam protiv toga da se prodaju ti stanovi. Znate što bi se dogodilo kada bi podali te stanove dok ljudi žive u njima? Novi vlasnici stanova bi morali izbaciti bespravne stanare. Od Zagreba bi se napravio Divlji zapad – rekao je Kosor.
Kosor je dodao da Grad Zagreb prvo mora ući u posjed tih stanova, a tek onda ih staviti na prodaju. S ovakvom konstatacijom složili su se i ostali članovi Odbora. Odbor je na kraju amandmanom izbacio taj članak iz prijedloga.
Treba odrediti zone koncesija za dimnjačare
Na Odboru se još raspravljalo o uređivanju dimnjačarskog tržišta u Zagrebu. Cilj ovog prijedloga je odrediti zone koncesija i popisati obveze vezano uz korištenje i održavanja dimnjaka. Unatoč višegodišnjim pregovorima, prijedlog nije sastavljen. Naime, predstavnici Gradske uprave i predstavnici sekcije dimnjačara obrtničke komore Zagreb nikako da postignu dogovor.
Kako se moglo čuti na sjednici Odbora, dimnjačari zamjeraju Gradskoj upravi da pravilnikom nameće suvišne poslove i vođenje evidencije koja nema svrhu. Dimnjačari također optužuju Gradsku upravu da njihov prijedlog ide na ruku velikim tvrtkama, a nauštrb malim tvrtkama i obrtnicima.
Procjenjue se da je vrijednost poslova preko 10 milijuna kuna
U Gradskoj upravi optužili su dimnjačare da stalno mijenjaju stavove te da je s njima nemoguće postići dogovor. Zamjerke na prijedlog iznijeli su i predstavnici Gospodarsko-socijalnog vijeća koji su kazali da se niti u jednom od prijedloga ne štiti interes krajnjih korisnika. Naveli su da niti Gradska uprava niti dimnjačari ne daju mogućnost građanima da, ukoliko su nezadovoljni svojim dimnjačarom, potraže drugog. Također, izrazili su zamjerke na način na koji se predlaže rješavanje žalbi na rad dimnjačara.
Gradski zastupnici odbili su prijedlog koji je dala Gradska uprava te zatražili da usuglase stavove s dimnjačarima. Ukoliko se to ne dogodi do iduće sjednice, Skupština će donijeti svoj prijedlog.
Prema procjenama, ukupna vrijednost svih dimnjačarskih poslova u Zagrebu je oko 10 milijuna kuna.