Autor: E.R. 6/26/2012 10:45
U ljetnim mjesecima suočeni smo s nizom alergija koje napadaju naš organizam pa se tako ljeti najčešće javljaju alergije od uboda kukaca, kao i alergija na pelud ambrozije. Alergija koju potencira ambrozija najkritičnija je u kolovozu. Problem tijekom ljetnih mjeseci je što su temperature visoke i nema kiše, a time raste koncentracija peluda. Nadalje, problem je i sa zagađenošću zraka što još više potencira aktivnost ambrozije.
U prehladama koje se javljaju tijekom ljetnih mjeseci ljudi često ne prepoznaju alergiju pa se alergijske reakcije pojačavaju iz godine u godinu i na kraju dolazi do burne reakcija curenja nosa i pečenja i suznih očiju. Bitno je za znati da virusne prehlade traju od tri do sedam dana, a sve što traje duže upućuje na alergiju i treba se obratiti liječniku.
Osobe alergične na ambroziju mogu biti alergične i na lubenicu i dinju jer se one oprašuju u istom razdoblju. Ljeti su česte alergije i od uboda insekata, posebice osa, pčela i stršljena. Alergijske reakcije na ubod pčele obično se javljaju nakon višekratnih prijašnjih uboda pa su češće u profesionalno izloženih osoba. Alergijske reakcije na ubod ose mogu se javiti nakon prvog uboda iako su češće nakon dva do tri prijašnja uboda.
Nakon uboda pčele preporučuje se što prije izvaditi žalac, a u slučaju lokalizirane reakcije dovoljno je staviti hladni oblog te, eventualno, lokalno primijeniti kortikosteroidnu kremu. Ako se otok povećava, preporučuje se uzimanje tableta antihistaminika.