Prijavljeni u Monacu, a primaju gradsku stipendiju

Autor: Valentina Jarnjak Glavaš 4/26/2011 11:17

Nakon što se teniski klub Dubrava odrekao korištenja stipendije za vrhunskog sportaša Ivana Ljubičića koju je dobio sukladno Programu javnih potreba u športu grada Zagreba kontaktirali smo predsjednika kluba da bi saznali zbog čega se TK Dubrava odrekao te stipendije.

– Od stipendije sam odustao jer ste vi novinari krivo prezentirali da sam ja te novce popio i prokockao pa sam ih preusmjerio u Zagrebački Športski Savez da ih oni rasporede, iako bih ih ja 100 puta bolje usmjerio jer tko zna gdje će ti novci završiti – kazao nam je predsjednik teniskog kluba Dubrava Marko Ljubičić.

-.-Neja Markicevic / CROPIX -.-Onda nam se požalio da je TK Dubrava počeo s rasformacijom jer je nemoguće u ovakim uvjetima ldržati jedan takav klub na životu.

– Sveukupna klima nije dobra i teško se financirati, a i ta raspodjela gradskih terena nije mi jasna – kazao je Ljubičić i dodao: 

– Trebalo bi uzjašiti na roditelje da oni sve to financiraju, a to nije lako i ja to ne želim.

Siniša Markulin, gradski zastupnik HSS-a na sjednici skupštinskog Odbora za obrazovanje i šport je, prije pet mjeseci, pitao kako je moguće da stipendije primaju profesionalni igrači, igrači koji nemaju prebivalište u Zagrebu, igrači koji ne nastupaju za svoje klubove i igrači koji igraju pod stranom zastavom te na taj način zakotrljao cijelu ovu priču.

– Meni je u svakom slučaju drago što se gospodin Ljubičić odrekao stipendije i na taj način se iskazao kao moralan čovjek, a ZŠS će to dati mladim igračima koji će se uz pomoć tog nova nastaviti razvijati – rekao nam je Siniša Markulin.

Na optužbe marka Ljubičića da bio on te novce raspodjelio bolje nego ZŠS odgovara:

– To je o ZŠS-u kako će oni taj novac usmjeriti, a ja se iskreno nadam da će taj novac ići mladim sportašima kojima je to velik novac i koji se uz pomoć tog novca mogu razvijati. Moj cilj bio je da taj novac za stipendije ide mladima, a ne vrhunskim sportašima koji ne nastupaju za klubove kojih su članovi. 

Kao i teniski klub Dubrava i teniski klub Medveščak dobiva stipendije za vrhunskog sportaša, a riječ je o Marinu Čiliću, članu kluba.

– Mi nemamo nikakve veze sa stipendijom, mi te novce usmjerimo Čiliću jer on je dobio stipendiju, a ne klub – kratko nam je kazala tajnica kluba Sandra Uzun.

U zraku zbog ovakvih stvari ostaje visiti pitanje, koliko je uopće pravedno da stipendiju dobije Marin Čilić umjesto da taj novac ide na razvitak mladih igrača.

Isto tako nam nije jasno kako se Marko Ljubičić odrekao stipendije koja ide Ivanu Ljubičiću, ako su teniski klubovi samo posrednici kod stipendija.

Na pitanje koje Siniša Markulin čeka pet mjeseci odgovorio nam je tajnik Zagrebačkog športskog saveza, Velimir Bašić.

Tajnik ZŠS Velimir Bašić– Nemoguće je dobiti stipendiju ako igrači nemaju prebivalište u Zagrebu – kazao nam je tajnik ZŠS-a Velimir Bašić, a na pitanje kako je moguće da postoje igrači kojima je prebivalište u Monte Carlu i da primaju stipendije, odgovara:

– Vjerojatno im u nekim dokumentima stoji da imaju prebivalište u Zagrebu.

Međutim, službena stranica ATP Toura govori suprotno. Za Marina Čilića piše da mu je mjesto prebivališta Monte Carlo, baš kao i za Ivana Ljubičića. Poseban je slučaj Uroš Vico, rođeni Splićanin, koji nastupa pod talijanskiom zastavom, a mjesto prebivališta je Rim, ali prima stipendiju grada Zagreba.

– Mi smo uveli pravilo da gradsku stipendiju mogu koristiti samo oni koji si imaju prebivalište u Zagrebu i u zagrebačkoj županiji – ponavlja Bašić i dodaje:

– Bez daljnjeg, treba uvesti reda u dodjelu stipendija jer je riječ o čak osam milijuna kuna,  a treba i potaknuti neke sportaše da se odreknu tih stipendija.

Siniša Markulin razočaran je s takvim načinom raspodjele stipendija i postavlja pitanje:

– Pa to je 2400 kuna u 12 mjeseci u najmanje tri godine, to je 86.400 kuna i to nije malo novca, a pazite, to je samo za jednog sportaša, a gdje su ostali?

Postavlja se pitanje, kako je moguće da igrači koji zarađuju milijune i koji nemaju prebivalište u Zagrebu, a neki čak i nastupaju pod talijanskom zastavom, primaju 2400 kuna stipendije svaki mjesec umjesto da se taj novac rasporedi na mlade snage.

 

 

Prijašnji članakHavidići–najminijaturniji mjesni odbor na svijetu
Slijedeći članakČitavu noć gorjelo smeće na Jakuševcu