Zagrebancija

Prijava podstanara stoji 124, a kazna 5.000 kuna

Autor:: Bruno Matković 9/8/2011 15:37

Jedan od najvećih problema s kojima se najmoprimci susreću je neprijavljivanje iznajmljivanja stanova. Kako doznajemo od  Igora Skale, mag.iur., kazne za neprijavljivanje podstanara su od 500 do 5.000 kuna, a u tim slučajevima najmoprimac može ili ne mora prihvatiti taj rizik.

– Najmodavac ima obvezu prijaviti iznajmljivanje stana lokalnoj poreznoj upravi u roku osam dana od zaključenja ugovora. Prijavom najma, najmodavca tereti plaćanje poreza, koji nije velik. Primjerice, na najamninu od 1.000 kuna, oduzme se paušal od 300 kuna. Na preostalih 700 kuna, plaća se porez od 15 posto što je 105 kuna. Na taj iznos se dodaje prirez od 18 posto ako je stan u Zagrebu pa konačno porez iznosi 124 kune mjesečno- pojašnjava Skala.

Voditeljica ispostave Porezne uprave Silvana Zovko-Marić nam je pojasnila što sve treba ponijeti sa sobom prilikom prijave najma stana te što sve treba sadržavati ugovor između najmodavca i najmoprimca.

– U ugovoru treba biti jasno kolika je mjesečna najmnina, jer je to temelj za obračun poreza. Također u ugovoru trebaju biti osnovni podaci najmodavca i najmoprimca te njihov OIB koji je obvezan, ali i osnovni podaci o nekretnini koja se stavlja u najam, poput  kvadrature i lokacije. Potrebno je napisati i svrhu iznajmljivanja, radi li se o poslovnom prostoru ili nekretnini za život – kaže Silvana Zovko-Marić.

Važno je napomenuti kako svi najmodavci na području Zagreba najam svoje nekretnine prijavljuju u poreznu upravu koja se nalazi Aveniji Dubrovnika 32. Tamo će ih referenti uputiti kome se obratiti ukoliko neki od podataka nedostaju.

– Prijavom poreza najmodavac je dao priliku da njegov najmoprimac ostvari poreznu olakšicu na najam stana koju može prijaviti u godišnjoj poreznoj prijavi – napominje Skala.

Ako najmodavac ne želi prijaviti najam stana, najmoprimac treba tražiti od njega potvrdu o plaćenoj najamnini te račune za sve režije na uvid, odnosno dokaz da su računi prije useljenja plaćeni.

– Problemi najmoprimaca proizlaze i iz loše kvalitete skupih stanova, problema oko plaćanja pričuve koju bi trebao plaćati vlasnik, kao i ne vraćanja pologa najmoprimcu, što opet proizlazi iz nesklapanja ugovora o najmu stana. Dokazivost davanja pologa znatno otežava što je razlog za jeftiniju inačicu kasnijeg popravljanja štete veće, angažman odvjetnika koji će kvalitetno zaštititi obje ugovorne strane prema njihovim željama i potrebama – ističe Skala

 

Exit mobile version