Pri upisu u školu djeci ne otkrivaju disleksiju

Autor:: Tanja Molvarec 10/3/2011 11:44

Mnogi roditelji ne znaju kako pomoći djetetu koje pokazuje simptome disleksije, odnosno poteškoće pri pisanju i čitanju. Kako bi saznali sve o disleksiji, od kojih pati pet do deset posto školske populacije, te kako pomoći djetetu razgovarali smo s logopedinjom Mirjanom Lenček iz Centra za rehabilitaciju. Disleksija nije bolest ni poremećaj već različitost u načinu mozgovnog funkcioniranja. Kako je pojasnila Lenček, disleksija jednom kada je dijagnosticirana prati osobu cijeli život. Stoga je vrlo važno raditi s djetetom kako bi se ublažili simptomi koji su raznoliki.

-.-Tanja Molvarec / Zagrebancija-.-– Djeci koja imaju disleksiju bit će problem zapamtiti rimu ili neku pjesmicu. Mnoga djeca će imati dugi period u kojem će trebati naučiti prepoznati prvo slovo svog imena. Teško slažu glasove zajedno pa ako se, primjerice, djevojčica zove Ana slovkat će vam svoje ime – kazala je Lenček.

Djeca s disleksijom mogu biti iznimno nadarena

Što se tiče raznih testova koji navodno otkrivaju pati li dijete od disleksije, Lenček upozorava da je najbolji način ipak potražiti mišljenje stručnjaka ukoliko roditelj posumnja na disleksiju.

– Čak i kada dijete uspio spojiti glasove problem nastaje kada ih pitate što su pročitala. Poseban problem je i taj što komisija pri upisu u osnovnu školu često ne primijeti neke pokazatelje eventualnih teškoća jer se dijete još psihofizički razvija, a i zato što najčešće provjera djeteta ni ne uključuje ispitivanja koja bi upućivala na eventualnu disleksiju. Zato je sada u pripremi poseban test koji može otkriti disleksiju i u najranijoj fazi odnosno pri upisu u školu – kazala je Lenček.

Kako bi pomogli roditeljima i djeci s disleksijom, Hrvatska udruga za disleksiju je izdala CD ‘Čitajmo zajedno’ i radnu bilježnicu ‘Možeš ti to zar ne’ koji su namijenjeni učenicima od drugog do četvrtog razreda. Likovi djevojčice i dječaka vode kroz zadatke, daju upute, potiču na rad, istražuju abecedu, riječi i rečenice na zanimljiv i drugačiji način.

U Velikoj Britaniji čak 30 posto svih studenata ima disleksiju

Gdje se sve može nabaviti CD nožete pogledati na internetskim stranicama Hrvatske udruge za disleksiju na kojima možete i vidjeti kako izgleda jedan tekst 9-godišnje djevojčice s disleksijom.

– Cd je dobar jer se kroz računalnu igru pomaže djeci, a to je dobro jer djeca vole komjutore a kroz igru je sve lakše – objasnila je Lenček.

Kako je kazala Lenček sve je više studenata koji su prošli cijeli školski vijek, a da nisu znali da imaju disleksiju. Stoga je vrlo važna neprestana podrška obitelji i društva.

– U Velikoj Britaniji primjerice čak 30 posto svih studenata su oni koji imaju disleksiju. Njima je i teže jer je puno više gradiva i puno više čitanja. Ipak, disleksija ne mora biti prepreka jer su mnogi roditelji kasnije bili vrlo ponosni na svoju uspješnu djecu koja su postala zanstvenici i drugi priznati stručnjaci, a imali su disleksiju. Jer osoba koja ima disleksiju može biti iznimno talentirana na drugim područjima – zaključila je Lenček.