Zagrebancija

Preustroj vrtića donijet će promjenu cijena

Autor:: Radiosamobor.hr 6/18/2010 17:34

U preustroj dječjih vrtića ”Grigor Vitez” i ”Izvor” krenulo se zbog Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe. Što to konkretno znači pojasnio nam je pročelnik za društvene djelatnosti Damir Fabek koji je ustvrdio kako je bilo potrebno uskladiti smještajne kapacitete dječjih vrtića Grigor Vitez i Izvor, sukladno Državnim pedagoškim standardima koje je donio Hrvatski sabor, a prema kojima predškolske ustanove koje imaju područna odjeljenja mogu maksimalno smještati 600 djece.

Obzirom da je do sada Grad Samobor bio osnivač samo jednog vrtića na području Grada, DV Grigor Vitez, u kojem je smješteno preko 800 djece, bio je nužan preustroj. Osnivači Dječjeg vrtića Izvor bili su zaposlenici vrtića, što je rezultat pilot projekta privatizacije dječjih vrtića iz 1998. godine, a od nedavno je kao osnivač upisan Grad Samobor pa su tako sada ta dva objekta spojena pod istim osnivačem i bit će razdvojeni po teritorijalnom principu. Vrtić u Mlinskoj, Preradovićevoj, Bregani i Celinama pripadaju Dječjem vrtiću Izvor, a Perkovčeva, Kladje, Galgovo i novi objekt u Sudnikovoj pripadaju Dječjem vrtiću Grigor Vitez. Isto tako, mijenja se i sjedište Dječjeg vrtića Izvor, koje će biti u Preradovićevoj, a ne kao do sada, u Mlinskoj ulici.

Preustroj vrtića, donijet će i promjenu cijena. Neki će roditelji, ovisno o tome u kojem vrtiću boravi njihovo dijete, plaćati više, a neki manje. Do sada su roditelji, čija djeca su polazila DV Grigor Vitez, izdvajali 450 kuna za osnovni program, dok su polaznici istog programa u DV Izvor plaćali 690 kuna. Bio je to rezultat razlike u sufinanciranju, budući da su vrtići imali različite osnivače. Od ove godine roditelji će plaćati jedinstvenu cijenu za oba vrtića, a ona bi trebala iznositi 580 kuna.

S osnovnom cijenom od 580 kuna samoborski vrtići će i dalje biti jedni od jeftinijih vrtića u Zagrebačkoj županiji i općenito u Hrvatskoj. Međutim, pročelnik Fabek napominje da u tu računicu ne treba stavljati Zagreb i slične gradove čiji stanovnici plaćaju prirez pa onda iz tog, dodatnog prihoda, mogu dodatno sufinancirati cijenu dječjih vrtića. Isto tako, napomenuo je da će roditeljsko sufinanciranje, odnosno ono što oni plaćaju, iznositi oko 30 posto potreba dječjih vrtića, što je donja granica preporuke nadležnog ministarstva koje predlaže da ono bude između 30 i 40 posto.

Nove cijene na snagu će stupiti, s početkom nove pedagoške godine, dakle prvog rujna.

Pročelnik Fabek osvrnuo se i na problem nedovoljnog broja vrtića u Gradu Samoboru. Svake godine na listi čekanja ostane oko 300 djece no to ne znači da sva ta djeca imaju stvarnu potrebu za upisom u vrtić. Roditelji prijavljuju djecu na listu čekanja prije nego li steknu uvjete za upis u vrtić misleći da na taj način rezerviraju mjesto kad će im trebati tako da je stvaran broj neupisane djece između 100-150.

Po tom pitanju radi se na više rješenja. Fabek ističe da je gotova projektna dokumentacija i da Grad ima građevinsku dozvolu za dogradnju objekta u Bregani čime bi se omogućio smještaj 100-tinjak djece, uz izgradnju jedne polivalentne dvorane. S izgradnjom tog aneksa trebalo se krenuti još ove godine, no zbog krize ona je odgođena za sljedeću godinu jer Grad ne može dobiti suglasnost nadležnog ministarstva za dizanje kredita. Isto tako, dogovoreno je s privatnim investitorom koji gradi jedno stambeno naselje da u sklopu tog naselja bude izgrađen i vrtić, a taj bi objekt trebao početi s radom 1. rujna sljedeće godine. Isto tako, u tijeku su i razgovori s drugim privatnim investitorom o dogradnji objekta u Preradovićevoj ulici, no i tamo postoje određeni problemi s bankovnim suglasnostima. Ipak, pročelnik Fabek nada se da će to uskoro biti riješeno te postoji mogućnost da već do kraja ove godine izgradnja tog aneksa bude završena.

Dok se ne prošire stari ili pak izgrade novi dječji vrtići, brojni će mališani i ove godine ostati neupisani u vrtiće. Koliko će djece, ove godine ostati na listi čekanja znat ćemo kad završe upisi, koji su još uvijek u tijeku.

 

Exit mobile version