Pretjerano izlaganje suncu može biti jako opasno, zaštitite se!

Svako izlaganje suncu i neadekvatna zaštita dovode do različitih posljedica.

Press materijal

Diljem Hrvatske za vrijeme velikih ljetnih vrućina hitne službe imaju više posla nego inače. Intervencije su česte zbog posljedica izlaganja suncu, ali i posljedicama koje izazivaju toplinski udari. Najveći tragovi zbog izlaganja sunca ostaju na koži i izazivaju kožna oboljenja. Ljeti sunčevo zračenje postaje posebno opasno zbog povećane razine ultraljubičastog zračenja, koje je najintenzivnije između 10 i 16 sati.

– Najbolja zaštita od sunca i sunčanja je boravak u hladu. Znači, bilo da ste u šumici ili da ste negdje u zatvorenom prostoru, ako se suncu već izlažete ili se morate zbog profesionalnih razloga, onda je preporučeno mazanje kremama s visokim zaštitnim faktorom. Mi to mislimo na svoj zaštitni faktor, da je barem veći od 25, 50 plus je najveći. Ne lude pod zaštitom, odnosno da se štite od sunca možda i pola sata sad, onda nakon toga treba ponoviti mazanje s kremama – objasnio je Ante Perica, specijalist dermatologije i venerologije s bogatim iskustvom, posebno u liječenju upalnih i alergijskih bolesti kože.

FOTO: Zagrebancija.com

Svako izlaganje suncu i neadekvatna zaštita dovode do različitih posljedica, kratkotrajnih ili dugoročnih. Kratkotrajne će dovesti do opeklina dok dugotrajne dolaze u obliku tumora, keratoza i drugih promjena koje zamjećujemo tek nakon nekoliko godina izlaganja suncu ili UV zrakama. Osobe sklonije posljedicama su najčešće djeca do pete godine života i starije dobne skupine.

– To je prvenstveno upozorenje roditeljima koji imaju malo djecu i to djecu do kojih pet godina života. Znači, treba upozoriti roditelje da im dijete nikako ne smije izgorjeti u tom periodu do 5. godine, jer onda je kasnije tijekom života puno sklonije dobivanju nekakvih tumora, bilo da su nemelanomske ili melanomske prirode – dodao je dr. Perica.

Starije se osobe posebno trebaju paziti sunca, no ne samo zbog kože, već i zbog drugih stvari, npr. radi njihovih problema s krvožilnim sustavom, zbog raznih problema sa srcem, eventualno i drugim njihovim komorbiditetima koje možda imaju. Prekomjerno izlaganje UV zračenju može uzrokovati očne bolesti poput mrene (katarakte) i oštećenja rožnice. Zato je nošenje sunčanih naočala koje blokiraju UV zrake također vrlo važno​. Najopasnije je izlaganje suncu u periodu između podne pa sve do predvečer, a za starije osobe čak i od ranog jutra. Sunčanje kao takvo je u preporučljivo u određenoj umjerenoj granici zbog lučenja vitamina D koji nam pomaže i pri stjecanju imunitetu.

Koristeći kremu sa zaštitnim faktorom (SPF), nosite zaštitnu odjeću, šešire i naočale, te izbjegavajući direktno sunce u periodima najjačeg UV zračenja, možete značajno smanjiti rizik od ovih problema.

Ako dođe do zamjećivanja posljedica sunca na koži obavezan je posjet dermatologu koji kasnije određuje adekvatno liječenje. U Gradu Zagrebu provode se redovite preventivne akcije vezane za pregled madeža koji je direktno povezan s izlaganjem suncu, a diljem grada Zagreba provode se i besplatni dermatološki pregledi o kojima se redovito može informirati na internetskim stranicama. Rano otkriveni melanom, kada je još u površinskom sloju kože, ima visoku stopu izlječenja. Međutim, ako se melanom proširi, liječenje postaje puno složenije i opasnije. Redovitim pregledom kod dermatologa možete biti sigurni da su vaši madeži dobroćudni. Stručni pregledi, uz dermatoskopiju, pomažu u preciznom praćenju sumnjivih promjena.

ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA