Autor: 4/26/2011 0:47
U dvorištu Preradovićeve 17 trebao bi se graditi poslovno-stambeni kompleks s podzemnom garažom. Naime, tvrtka NETOM ZD dobila je lokacijsku dozvolu za izgradnju kompleks koji bi se trebao sastojati od devet luksuznih stanova, dva poslovna prostora te podzemnom garažom s 21 parkirnim mjestom.
Iz lokacijske dozvole može se vidjeti da bi zgrada trebala imati tri podrumske etaže, prizemlje, tri kata i potkrovlje. Upravo je izgradnja podzemne garaže najviše uzbunila stanare okolnih zgrada koji su zatražili da se lokacijska dozvola poništi i zabrani gradnja ovog kompleksa. Gotovo svi susjedi, s izuzetkom jednog, iznijeli su primjedbu i odbili su dati suglasnost za izdavanje lokacijske dozvole.
Susjedi se boje da će kopanje teškom mehanizacijom tri podzemne etaže oslabiti statiku okolnih zgrada
Susjedi se boje kako bi kopanje bagerima tako duboko u zemlju moglo narušiti statiku njihovih zgrada koje su građene u 19. stoljeću te nemaju tako dobre temelje. Također imaju primjedbe i na činjenicu da će unutar kompleksa biti garaža za koju vjeruju da će dodatno zagušiti promet u Preradovićevoj koja je jednosmjerna ulica. Neki stanari, koji žive u prizemlju, boje se da će ostati bez danjeg svjetla dok drugi se boje kako će nova zgrada onemogućiti normalnu cirkulaciju zraka.
Susjedi kažu da ih cijeli slučaj asocirana događaje na Cvjetnom gdje je Tomislav Horvatinčić gradio svoj kompleks.
Ukupni BRP je 4064 metra kvadratna
Kompleks bi se trebao graditi u dvorištu na mjestu bespravno sagrađene zgrade koja služi kao garaža. Prema idejnom planu ukupna bruto razvijena površina ovog objekta bi trebala biti 4064 metra kvadratnih.
Zanimljivo je da tvrtka NETOM ZD dobila lokacijsku dozvoolu tek iz drugog pokušaja. Naime, Grad im je prvi zahtjev, podnesen 27. srpnja 2007., odbio jer ga nisu uskladili sa konzervatorima s obzirom da se gradi u povijesno-urbanoj cjelini. Podnositelj zahtjeva se 27. 11. 2008. žalio na ovu odluku Ministarstvu graditeljstva no i ono ga je odbilo. Na kraju je podnio zahtjev Upravnom sudu koji je 7. srpnja 2009. presudio kako je dozvola odbijena nezakonito jer je pogrešno primijenio materijalni propis te sve vratio na početak, na Gradski ured za prostorno planiranje i izgradnju grada.
U ponovljenom postupku Gradski ured je postupio po preporuci drugostupanjskog tijela te zatražio dostavu idejnog rješenja usklađenog s generalnim urbanističkim planom (GUP) te zatražio posebne uvjete od Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Nakon prikupljanja svih tih dokumenta Grad je izdao lokacijsku dozvolu.
Na ovakvu odluku, kao što smo naveli, žalili su se stanari. Oni će zatražiti od Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture da preispita cijeli slučaj. Ostaje pitanje hoće li te žalbe uroditi plodom jer se lokacijska dozvola ne može uskratiti na temelju pretpostavke da će se radovi loše izvesti te da će zbog toga doći do urušavanja okolnih objekata. Upravo zato dio stanara traži da se investitor obveže da će osigurati novac za sanaciju štete ukoliko dođe do oštećenja.
Dozvolu zatražila tvrtka čiji je temeljni kapital 29.000 kuna, a bavi se ugostiteljstvom
Zahtjev za izdavanjem dozvola podnijela je tvrtka NETOM ZD čiji je vlasnik Ivan Jokić, inače vlasnik kafića Maraschino u Margaretskoj ulici. Tvrtka je osnovana u travnju 2002., te u njezini opis djelovanja spadaju promidžba, kupnja i prodaja robe, obavljanje trgovačkog posredovanja te pripremanje i posluživanje hrane i pića.
Kako su nam je ispričao jedan od stanara oni sumnjaju da je ova tvrtka samo podnositelj zahtjeva, a da će investitor biti netko sasvim drugi. To potkrepljuju činjenicom da je temeljni kapital tvrtke NETOM ZD samo 29.000 kuna te se pitaju otkud novac potreban za izgradnju takvog kompleksa tvrtci čiji je temeljni kapital tek malo veći od minimalnog.
Inače, gradnja ovog, kao i ostalih objekata u dvorištima donjogradskih blokova, omogućena je posljednjom izmjenom GUP-a.