Autor: Leonarda Lujić 11/7/2015 15:53
Govor mržnje možete prikriti, ali tragovi ostaju – kako na fasadama zgrada, tako i na srcima ljudi. Međunarodni je dan borbe protiv fašizma, koji nije pobjeđen u Drugom svjetskom ratu, nego je još gotovo svakodnevno u našem društvu. No, postoje mladi koji aktivno rade na tome da rasizam, ksenofobija i šovinizam iščeznu iz našeg društva.
– Ideja je da podjelimo neke materijale i da pokažemo ljudima da je govor mržnje prisutan i na našim zgradama. On se još uvijek pojavljuje i moramo biti spremni na posljedice. Djelimo i torbe na kojima su iste te poruke – izjavio je Marin Živković, programski voditelj u Mreži mladih Hrvatske.
Cilj akcije je pronaći govor mržnje na fasadama zgrada u obliku natpisa i prelijepiti ga naljepnicama. Time bi se pokazalo kako se takve natpise ne može tolerirati i nisu nešto uobičajno. Ako niste sigurni, govorite li govorom mržnje i spominjete li neke riječi za koje ne smatrate da ikoga vrijeđaju, najsigurniji je način da ljudima pristupate na način na koji oni to žele. I sami ste vjerojatno više puta upotrijebili riječi koje bi se mogli definirati govorom mržnje, ali ne iz zlobe, nego iz neznanja.
Graditi bolje društvo nije posao samo institucija, nego prvenstveno ljudi koji čine neko društvo.
– Nije sve u tome da čekamo da institucije odrade svoj posao, nego je i na nama da prijavimo kada vidimo govor mržnje, poput svastike, kojih ima u povećanom broju zbog dolaska izbjeglica u Hrvatsku, ili da zaustave takvu pojavu ako je čuju u krugu kolega ili obitelji – izjavila je Cvijeta Senta iz Centra za mirovne studije.
Povrijediti nekoga samo zato što je po nekim obilježjima drugačiji, daleko je od društva kakvog smo zamišljali u 21.stoljeću. Na svima nama je da gradimo tolerantno i solidarno društvo-bez mržnje i podjele.