Autor:: Antonija Zbiljski 6/8/2011 11:04
Problem pojave celulita najčešće osvijestimo tek kada je prekasno, kad poželimo obući ljetnu haljinicu ili u butiku isprobavamo kupaći kostim. Barem u jednom periodu svog života s njime se bori svaka žena. On se javlja bez obzira na tjelesnu težinu i dob. Novija istraživanja pokazuju kako sve mlađe djevojke imaju problema s tim napasnikom, jednako kao i starije pripadnice nježnijeg spola. O tome kako se riješiti tog zla i remetitelja ljepote ženskih nogu i bokova postoje brojne teorije i bezbroj savjeta. Neki od njih su: anticelulitne masaže, anticelulitne kreme, tjelesna aktivnost i, naravno, pravilna prehrana.
Kako većina tih metoda nudi samo kratkoročna rješenja, a samo pravilna prehrana i redovita tjelovježba daju trajne rezultate, upitali smo za savjet nutricionistu Branimira Dolibašića iz tvrtke Medikor.
– Celulit i žene su idealna marketinška specijalnost. Nešto poput Europske Unije ili Svjetske zdravstvene organizacije. Nisu baš svaki dan vidljivi, ali iz nekog neobjašnjivog razloga znamo da su jako bitni. Uglavnom, nutricionistički gledano celulit predstavlja vrh ledene sante, a ne srž problema. Radi se o “bolesti nekretanja”, tipičnom za modernu ženu. Naravno, stari klasični slikarski majstori pokazuju da je celulita uvijek bilo, ali on je danas estetski neprijatelj. Zahvaljujući kozmetičkoj industriji, svake godine se tema obnavlja i ne zaboravlja – smatra Dolibašić.
Donesite akcijski plan za slijedeću godinu
Kako sva moderna rješenja protiv celulita spadaju u kratkoročna rješenja, nutricionist smatra kako je jedina razumna preporuka preporuka da se o celulitu ove godine uopće ne brinete, i da donesete akcijski plan za slijedeću godinu. Taj vremenski okvir je većini neprihvatljiv, tako da onda moramo posvetiti većinu vremena (i tekstova) kratkoročnom i što bržem planu napada na celulit. Prije svega, celulit je pitanje masnih naslaga. Drugo, celulit je pitanje prometa vode. Treće, celulit se ne da riješiti nikakvom brzom metodom niti na kratki rok, i mora uključivati dugoročan plan.
Branimir nam je pojasnio kako se masne naslage iz tijela mogu maknuti samo na jedan način – a to je povećana potrošnja kalorija, svaki dan, svaki tjedan i svaki mjesec. Odnosno, onoliko dugo koliko je potrebno da se dobije vitka, zategnuta i prirodno mišićava koža i figura. Ljudi prečesto obrate na sat fitnessa dva ili tri puta tjedno, međutim dugoročni plan mora uključivati cjelodnevnu fizičku aktivnost, što zapravo podrazumijeva barem sat vremena tjelesne aktivnosti na dan. Tjelesna aktivnost podrazumijeva bilo što od hodanja, vožnje biciklom, plivanja, joge, pilatesa…jer sve ono troši kalorije.
Osim specijalnih dodataka prehrani koji masne stanice sprječavaju da ”skladište” i potiče da ”troše” to čine i neki prirodni sastojci: zeleni čaj, kora gorke naranče (sadržana u Earl Grey crnom čaju), grejpfrut, aloe vera.
Alkoholna pića, savjetuje Dolibašić, trebalo bi apsolutno izbjegavati, u svim oblicima (pivo, vino, žestoka pića), jer alkohol daje skoro duplo kalorija više od šećera, a pritom koči potrošnju masti za energiju, i štoviše, gomila ih. Aloe vera je zapravo mesnati list koji daje hranjivi i jestivi napitak. Zahvaljujući svom šarolikom sastavu hranjivih tvari, enzima i fitokemikalija, pijenje soka od aloa vere potiče izlučivanje vode iz organizma, što je jedna od osnovnih strategija preparata protiv celulita.
Osnovna pravila hranjenja
Za čitateljice portala Zagrebancija.com, nutricionist Branimir Dolibašić sastavio je osnovna pravila vezana uz obroke i način hranjenja koje mogu na dugi rok pomoći u rješavanju problema sa celulitom:
- Jesti redovite obroke: doručak, ručak, večera plus dva međuobroka. Ukupno – najmanje 5 obroka u jednom danu.
- Izbjegavati slatke namirnice: sve slatke namirnice… sladoled, suho voće, slatki sokovi, cola napitak, keksi, kolači, deserti svih vrsta…
- Izbjegavati slane namirnice: štapići, suhomesnati proizvodi, slanci, čips, kikiriki slani…
- Izbjegavati kombinacije masno + slatko i slano + masno: pizza (super slano, super masno, super kalorično, super puno aditiva), slanci, lazanje, riba iz konzerve…
- Izbjegavati proizvode s hidrogeniziranim masnoćama/margarinom: nije samo margarin hidrogenizirana biljna mast – treba se naučiti čitati deklaracije – sladoledi su puni hidrogeniziranih biljnih ulja/masti, kao i lješnjak mazive kreme, keksi, slastičarski proizvodi i dr.
- Izbjegavati hranu punu aditiva: gotova hrana ili polugotova hrana, fast food hamburgeri, slatka lisnata peciva, punjena peciva, kroasani, krafne, buhtle, bijela peciva…
- Treba piti dovoljno tekućine. Treba jesti puno voća i povrća. Najbolje su sezonsko voće (jagode su idealno jer sadrže vrlo malo natrija i gotovo 0% masti) i sezonsko povrće.
- Ne najedati se navečer, da bi se “nadoknadilo” propuštene dnevne obroke. Što se ne pojede, nema potrebe nadoknađivati. Nastaviti dalje. Od gladovanja par obroka u jednom danu nema nikakve štete.