Autor:: Sarah Srdar 1/16/2012 13:20
Ususret referendumu o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji, predstavljena je knjiga Hrvatska i Europska unija – Prednosti i izazovi članstva. Knjigu je izdao Institut za međunarodne odnose uz podršku Delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj.
U knjizi se nastoji odgovoriti na pitanja o prednostima i nedostacima članstva u Europskoj uniji. Knjiga na jednostavan i jasan način pridonosi informiranju o ulasku Hrvatske u Europsku uniju.
– Ako pročitate ovu knjigu, bit ćete informirani. Više ćete znati o Europskoj uniji, nego o Hrvatskoj. Na kraju svakog poglavlja u knjizi nalazi se tabelarni prikaz prednosti i izazova. Prednosti su označene plusevima, a izazovi minusima. Nemojte uopće čitati pluseve. Sve što je navedeno kao minus, po mom mišljenju, je debeli razlog zbog čega Hrvatska treba ući u Europsku uniju – rekla je Vesna Pusić, ministrica vanjskih i europskih poslova.
Institut za međunarodne odnose već više od dvadeset godina radi na različitim znanstvenim istraživanjima i doprinosi razvoju Republike Hrvatske u okviru europskih integracija. Za potrebe Europske komisije, Europskog parlamenta, Vijeća Europe i ostalih međunarodnih institucija u posljednjih je pet godina napravljeno preko 120 radova. U radovima su informacije o tome kako građane što bolje i jednostavnije pripremiti za ulazak u Europsku uniju.
– Koncem prošle godine naša znanja, iskustva i rezultati znanstvenog rada su pripremljeni i objavljeni u ovoj knjizi. Prikupili smo čitav niz podataka o temama i poglavljima koja su važna za Hrvatsku, čitav niz pozitivnih promjena koje će se dogoditi građanima i poduzetnicima ulaskom u Europsku uniju, ali smo i činjenicama ukazali na poteškoće do kojih bi pritom moglo doći – objasnila je Sanja Tišma, ravnateljica Instituta za međunarodne odnose i dodala kako su nedostatci u knjizi nazvani izazovima jer se pravodobnim aktivnostima mogu riješiti.
Šef delegacije Europske unije u Republici Hrvatskoj, Paul Vandoren dodao je kako su svi izazovi navedeni u knjizi i pitanja razvoja Hrvatske kao moderne, demokratske zemlje. Zaključio je kako je Hrvatska učinila mnogo pozitivnih pomaka na putu u Europu, no završnu riječ imaju građani u nedjelju, 22. siječnja.