Zagrebancija

Predavanje o vatri i drugim gorućim pitanjima

Autor:: Tajana Šanjug 3/10/2010 12:26

U sklopu projekta Mikropolitike održat će se predavanje  ‘Od Venecijanskog  do Tiranskog bijenala – vatra i druga goruća pitanja’ u 19 sati, 10. ožujka s u Galeriji Miroslav Kraljević, koje će održati Ana Džokić i Marc Neelen iz organizacije Stealth.unlimited.

Na Venecijanskom bijenalu arhitekture 2008. STEALTH.unlimited predstavio se kao ko-kustos Nizozemskog paviljona s projektom ‘Archiphoenix – Faculties of Architecture’. Njihov odgovor na okvirnu temu ‘Ondje: Arhitektura onkraj građenja’ potaknut je nedavnim požarom Arhitektonskog fakulteta u Delftu. Umjesto da se promišlja u okvirima izložbe, Nizozemski paviljon pretvoren je u prostor za istraživanje i platformu za diskusiju s fokusom na arhitektonske fakultete, a kroz višestruke funkcije u smislu kapaciteta, mogućnosti i sposobnosti. Kroz tjedan dana autori projekta iskoristili su priliku da angažiraju široku mrežu arhitekata i drugih stručnjaka u izravnoj razmjeni, bilo kao govornike, moderatore, ili kroz intervjue.

Postav prostora paviljona svakodnevno se mijenjao kako bi se u njega mogao smjestiti niz aktivnosti, video montiran na licu mjesta i jedinica za produkciju knjiga. Dok je paviljon djelovao kao privremena ‘škola’, proizvedeni sadržaj ciljao je da postane imaginarni curriculum za arhitekturu, onkraj podijele na edukaciju i praksu.

Godinu dana kasnije, u jesen 2009, STEALTH kurira jednu od tri epizode Međunarodnog bienala suvremene umjetnosti u Tirani. U pokušaju da kritički reagira na trenutni razvoj Tirane, obilježen ‘divljom’ urbanizacijom i brzim kapitalnim ulaganjima te pozicioniran na horizontu neoliberalnog konteksta, četvrto izdanje bijenala odmaklo se s polja vizualnih umjetnosti na područje arhitekture i procesa urbanizacije. Ana Džokić i Marc Neelen od 2009. surađuju na STEALTH.unlimited, projektu koji se odvija između Beograda i Rotterdama. STEALTH se bavi oblikovanjem mogućnosti na mjestima gdje se susreću različita polja istraživanja i mobilizira razmišljanje o mogućim budućnostima grada. U njihovom radu ključne su promjene perspektive – od vizualne kulture, urbanog istraživanja, prostornih intervencija, do kulturnog aktivizma.

 

 

Exit mobile version