Povećenja duga zbog dionica INE neće biti

Autor: Ivana Šimac 10/28/2014 14:02

Liberalizacija naftnih derivata možda je najvažnija stavka koja se dogodila u poslovanju na domaćem tržištu energije u novijoj poslovnoj povijesti Hrvatske. Ipak na liberalizaciju plina još se čeka, jer na Energy Market Forumu, pričalo se o novom režimu regulacije plina na hrvatskom tržištu.

– Mi danas proizvodimo 4,5 milijuna barela nafte, što je daleko više od naših potreba. Ono što je značajno i čime se možemo pohvaliti jest liberalizacija naftnih derivata. Neke su marže baš unatoč toj liberalizaciji otišle više nego smo mogli očekivati, paralelno s globalnim padom cijene nafte. Neki su naravno iskoristili tu situaciju i podigli svoje marže, ali u slučaju da to uhvati maha, naša industrija ima alat kako reagirati da ne plaćamo nepotrebno velike marže u prodaji derivata – rekao je ministar Vrdoljak u početnom izlaganju.

Situacija je, prema riječima ministra, povoljna i stabilna jer Hrvatska trenutno proizvodi 1,5 milijardi kubika plina. S druge strane gotovo svake zime dolazi do pomanjkanja plina, očito ne iz razloga jer ga nemamo, nego zbog loše usklađenosti dinamike proizvodnje, izvoza, samim time i uvoza i potrošnje plina. Da li je tomu krivo i političko opredjeljenje prema SAD-u, a okretanje leđa Rusiji?

– Mi smo članovi NATO-a i Europske Unije, prema tome kod političke pozicije smo sasvim jasni. Po pitanju energetske politike naši partneri su oni partneri koji će donijeti najbolje hrvatskoj industriji i hrvatskim građanima. Najjeftiniju cijenu i najsigurniju opskrbu – dodao je Vrdoljak.

Ministar je potvrdio i komuniciranje s Bruxellesom o navodnim zamjerkama Bruxellesa prema kojima Hrvatska kasni u osiguranju dvosmjernog toka plina prema Mađarskoj.

– Morate razumjeti još jednu stvar. Želi se stvoriti slika u javnosti kako Hrvatske ne ispunjava neke svoje obaveze. Mi apsolutno ispunjavamo sve svoje obaveze. Mi smo prijavili kompresore na listu od posebnog interesa. Mi tražimo sredstva da se izgrade ti kompresori. Sada smo osigurali da se dio plina može isporučiti u Mađarasku, ali ja neću dozvoliti da to ugrozi našu plinsku egzistenciju – zaključio je ministar gospodarstva.

Ministar je isto tako kao zaključak Energy Market Foruma rekao kako se Hrvatska neće zaduživati kako bi otplatili dionice INE od MOL-a, ukoliko im se takva vrsta otkupa pomudi.

– Prioritet nam je arbitraža, koju je pokrenuo MOL i pregovori. Nadamo se da će postići zaštita interesa Hrvatske i INE. Ali novo zaduživanje ne dolazi u obzir. Takve informacije nisu izašle iz Ministarstva gospodarstva – zaključio je Vrdoljak.

Obzirom da se u čitavu priču oko naše najveće naftne kompanije i jednog tržišnog giganta, koji je to barem nekada bio, umješalo i Državno tajništvo SAD-a koje je ponudilo posredovanje u rješavanju spora hrvatske Vlade i MOL-a, možda priča tek dobije svoj epilog.