Potpisana Deklaracija mreže Sava Parks

Autor: Gorana Banjeglav 2/2/2015 14:09

Povodom Svjetskog dana vlažnih staništa institucije koje upravljaju područjima uz Savu potpisale su deklaraciju o jačanju zaštite te rijeke i njezinih poplavnih površina. Potpisivanjem deklaracije mreže Sava Parks te institucije preuzimaju odgovornost za očuvanje biološke raznolikosti zaštićenih područja uz rijeku Savu i obvezuju se na prekograničnu suradnju s drugim zemljama s kojima ih povezuje tok Save. Međunarodna komisija za sliv rijeke Save ili Savska komisija koordinira aktivnosti država na implementaciji Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save.

– To je prvi razvojno orijentirani međunarodni sporazum nakon raspada Jugoslavije, a tu postoji važan politički značaj i pozadina. Sporazum obuhvaća sva tri aspekta upravljanja vodnim resursima – rekao je Dejan Komatina, tajnik Međunarodne komisije za sliv rijeke Save.

To su zaštita voda i vodnog eko sustava, zaštita od štetnog djelovanja voda poput poplava i suša te razni vidovi korištenja voda.

– Važno je naglasiti da je Savska komisija jedna od rijetkih riječnih komisija koja obuhvaća i aspekt razvoja i apekt zaštite, stoga je unikat u eurospkim razmjerima – dodao je Komatina.

Deklaracija mreže Sava Parks sastavni je dio projekta Jačanje zaštite rijeke Save i njenih poplavnih površina koji su pokrenuli Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje zaklada EuroNatur i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode.

– Znanstveni dokazi o velikoj zaštiti vrijednost Save i pritoka doveli su do proglašenja Lonjskog polja parkom prirode 1998. godine – istaknula je Christel Schroeder, predsjednica zaklade EuroNatur.

Danas je ekosustav povezan sa Savom suočen s dalekosežnim strukturnim promjenama.

– Čak i ako je Sava otišla na antropogensku alternaciju kroz dulji period, neupitno je prepoznata kao posebno prirodno područje koje predstavlja poseban primjer prirodne retencije vode, jedinstven u europskom kontekstu – dodala je Schroeder.

Cilj projekta je jačanje suradnje četiriju zemalja na održavanju dobrog ekološkog stanja rijeke Save, njezinih pritoka i poplavnih površina te provedba projekata obnove modificiranih dijelova riječnog toka i prirodnih poplavnih retencija neophodnih za prihvat većih količina poplavnih voda.