Tekst:: G.B. 9/17/2010 16:04
Krovni Sporazum između Poslovno-inovacijskog centra Hrvatske-BICRO, Sveučilišta u Zagrebu i četiri prepoznata TEHCRO centra svečano je potpisan u petak u auli Rektorata.
Krovni Sporazum o međusobnim pravima i obvezama vezano uz provedbu programa Provjere inovativnog koncepta Proof of Concept – PoC potpisali su direktor Poslovno-inovacijskog centra Hrvatske – BICRO Dalibor Marijanović, u ime rektora, prorektorica za znanost i tehnologiju Sveučilišta u Zagrebu Melita Kovačević, te predstavnici četiri prepoznata TEHCRO centra Ivica Orlić, Andrija Petrović, Matija Derk i Ivan Štefanić iz Znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci d.o.o, Tehnološkog parka Varaždin d.o.o., Regionalne razvojne agencije Međimurje iz Čakovca – REDEA d.o.o. i TERA Tehnopolis d.o.o. iz Osijeka.
Svečanost je započela pozdravnim riječima prorektorice za znanost i tehnologiju Sveučilišta u Zagrebu Kovačević i direktora Poslovno-inovacijskog centra Hrvatske – BICRO Dalibora Marijanovića, nakon čega se nazočnima obratio ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs.
Nakon svečanog potpisivanja krovnog Sporazuma, na svečanosti je uslijedilo potpisivanje pojedinačnih ugovora o sufinanciranju pet projekata u visini od preko 635 tisuća kuna čije je prijave zaprimio Ured za transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
Programom se financira provjera i zaštita intelektualnog vlasništva
Riječ je o tri projekta Sveučilišta u Zagrebu, i to dva projekta s Fakulteta elektrotehnike i računarstva i jednog s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, te o projektima Instituta Ruđer Bošković i Instituta za fiziku iz Zagreba. Pojedinačne ugovore potpisali su direktor BICRO-a, čelnici pet institucija i voditelji projekata.
Program Provjere inovativnog koncepta – PoC financira Vlada Republike Hrvatske kroz Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa putem Projekta tehnologijskog razvoja iz kredita Svjetske banke. Programom se financira provjera i zaštita intelektualnog vlasništva, demonstracija tehničke izvedivosti i izrada funkcionalnog prototipa bespovratnim sredstvima u iznosima od 35.000 do 350.000 kuna po projektu, pri čemu je iz Programa moguće financirati do 75 posto ukupnih troškova. Ostatak od najmanje 25 posto natjecatelj mora osigurati iz vlastitih ili drugih izvora.
Program Provjere inovativnog koncepta podupire predkomercijalne aktivnosti istraživača i poduzetnika na putu razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa kako bi se pružila potpora u ranoj fazi razvoja inovacije, te pomogao i usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije u kasnijoj fazi. Smisao provjere inovativnog koncepta je utvrditi komercijalni potencijal rezultata istraživanja te provjeriti tehničke karakteristike budućeg proizvoda.