Autor:: Tanja Molvarec 3/6/2012 14:20
Knjižnica Vladimira Nazora poziva sve građane da u prostorije knjižnice donesu stare fotografije, novinske članke, razglednice ili bilo što drugo vezano uz povijest četvrti Črnomerec. Knjižnica u svibnju ove godine organizira izložbu starih slika s područja Črnomerca pogotovo njegova središnjeg dijela od Vodovodne ulice do potoka Črnomerca.
Ako netko raspolaže starim fotografijama, razglednicama, novinskim izrescima ili sličnom građom na kojoj je vidljiv nekadašnji izgled ulica, objekata i zgrada na tom području, iz Knjižnice mole da ih stavi u kovertu na kojoj će napisati svoju adresu i kontakt (telefonski broj, e-mail adresa).
Prostor uz prugu bio za industrijske objekte
Potrebno je napisati i kratki opis svake fotografije: godina ili približno vrijeme kada je snimljena i što prikazuje te ih posuditi za skeniranje, nakon čega ih Knjižnica vraća.
Zagreb se počeo širiti na područje Črnomerca u drugoj polovici 19. stoljeća, a osobito nakon izgradnje današnjeg Zapadnog koldvora 1862. godine. Za urbani razvoj središnjeg dijela Črnomerca ključni su trenuci bili izgradnja pivovare 1893. godine i domobranske vojarne 1889. godine praćena izgradnjom ostalih črnomerečkih vojarni početkom 20. stoljeća te elektrifikacijom i produljenjem tramvajske pruge do okretišta kod mitnice uz potok Črnomerec 1911.
Prostor uz željezničku prugu bio je ponajprije namijenjen za industrijske objekte pa su između njih i prostranih kompleksa vojarni u stambenoj izgradnji prevladavale prizemne i jednokatne kuće, primjerene više gradskoj periferiji negoli donjogradskoj arhitekturi, koje su tijekom 20. stoljeća postupno zamijenjene višekatnim urbanim blokovima, a taj se proces nastavlja i na početku 21. stoljeća.
Izložba će donijeti sažet pregled urbanog razvoja, izgradnje pojedinih objekata i ulica, središnjeg dijela Črnomerca simbolički označenoga Mandalicom i Mitnicom kao međašima.
Ove podatke prikupljao je Mladen Klemenčić, a prikupljeni iz literature i dopunjeni arhivskom građom Državni arhiv u Zagrebu. Materijali se prikupljaju u Knjižnici Vladimira Nazora u Vodovodnoj 13 do 1. svibnja 2012.godine.