Autor:: Tanja Molvarec 10/2/2012 10:16
U sklopu Festivala Zlatna dob održana je tribina o najčešćim predrasudama s kojima se susreću osobe treće životne dobi. Kako bi se zajedno borili protiv tih istih predrasuda u jednu prostoriju smjestile su se mlade i starije generacije.
– Predrasude najčešće stvaramo zbog vlastitih loših iskustava. Obično kažemo da se starije osobe ne znaju snalaziti na računalu, da nisu aktivne, da su pred kraj svog života pa ionako više ništa ne mogu. Sve su to predrasude – kazala je Ana Štambuk, voditeljica tribine.
– Moji roditelji rade do kasno i mene su odgojili baka i djed. Bez njih ne mogu zamisliti svoj život. Sjećam se da me baka lovila po parku, iako su je boljela leđa, a djed mi i danas slaže sok i uvijek mi je potpora – kazala je jedna učenica.
Baku sam naučio kako raditi na računalu
Ono što muči stariju generaciju je bojazan da nisu zanimljivi mladima i da se mladi puno češće druže s računalima i mobitelima nego s njima.
– Moji unuci kada me dođu u dom posjetiti, malo popričamo ali onda oni svaki uzmu mobitel u ruku i igraju igrice ili idu na interenet. Šteta jer prije toga nije bilo i više smo pričali. Sada im nažalost nismo više toliko zanimljivi – kazala je umirovljenica.
Ono u čemu su svi bili složni je činjenica da starije osobe ne treba gledati kao neaktivne i nezanimljive jer od njih se puno toga može naučiti. Ako su vaša baka ili djed zainteresirani za naučiti raditi na računalu, pokažite im, jedan je od savjeta za mlade s tribine.
– Razumijem da većinu baka i djedova internet i računala ne zanimaju, ali zašto ne bi pokazali dobru volju pa možda naučili nešto. Ja sam svoju baku naučo kako otvoriti mail i sada si šaljemo razne fora stvari. Naravno kada nisam kod nje, ali obavezno je da svaku subotu odem i posjetim je – kazao je jedan učenik.
Najvažnija je činjnica da starije i mlađe generacije uče jedna od druge.