Autor: www.czn.hr, FOTO: www.czn.hr 12/19/2015 10:40
U razdoblju od 1. siječnja do 31. listopada 2015. godine Caritas je preko projekta ‘Socijalna košarica – podjela pomoći u naravi (socijalna samoposluga)’ podijelio 3.959 paketa prehrambenih i drugih proizvoda, oko 30 tona kruha i peciva, 12 tona jabuka i 3,5 tone mandarina ukupne vrijednosti više od 2 milijuna kuna.
U evidenciji korisnika Caritasa koji primaju materijalnu pomoć u hrani i higijenskim potrepštinama preko projekta ‘Socijalna košarica’ evidentirano je 1.367 obitelji slabijeg materijalnog stanja. Obitelji dolaze po paket svaka dva mjeseca dok se kruh i pecivo dijele svakog radnog dana. Kriteriji za ostvarivanje ovog oblika pomoći su:
– preporuka nadležnog Centra za socijalnu skrb, župnog ureda ili sličnih institucija
– dokaz da obitelj/samac nije korisnik obiteljskih paketa i pučke kuhinje Grada Zagreba ili drugih pružatelja istih ili sličnih usluga
– dohodovni cenzus: 1.700,00 kuna po članu obitelji, odnosno 2.000,00 kuna za samca.
Kriteriji se utvrđuju u osobnom razgovoru s korisnikom, uvidom u potrebnu dokumentaciju, te po potrebi izvidom na terenu.
Cilj projekta je osigurati minimalne egzistencijalne uvjete za socijalno ugrožene obitelji i samce s područja Grada Zagreba, Zagrebačke, Karlovačke i Krapinsko-Zagorske županije pružanjem materijalne pomoći u prehrambenim i drugim proizvodima.
– Ove godine projekt je po prvi puta sufinanciralo Ministarstvo socijalne politike i mladih iznosom od 200.000,00 kuna u sklopu natječaja za prijavu projekata usmjerenih borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti, a osim navedenog ministarstva projekt sufinancira i Grad Zagreb iznosom od 30.000,00 kuna. Međutim, glavninu prehrambenih i higijenskih proizvoda koji se dijele putem ovog projekta Caritas osigurava donacijama pravnih i fizičkih osoba od kojih posebno ističemo Lidl, Spar, Dukat i Viveru – objašnjavaju iz Caritasa Zagrebačke nadbiskupije iz kojega pozivaju sve potencijalne donatore da iskoriste novu zakonsku mogućnost prema kojoj su donatori oslobođeni plaćanja PDV-a na donacije hrane kako bi se što manje hrane bacalo, a što više iskoristilo za potrebe osoba i obitelji slabijeg materijalnog stanja.