Autor:: Radio Samobor 12/30/2009 11:57
Ugovor o gradnji dugo očekivanog autobusno – željezničkog kolodvora, vrijedan oko 36 milijuna kuna, 17. studenog su potpisali u ime izvođača radova – izvršni direktor tvrtke Hidroelektra Niskogradnja, Nikola Salopek, i direktor Komunalca, Marijan Marunica kao investitor. Radovi počinju čim to vremenske prilike dopuste, a rok za dovršetak radova je za točno godinu dana.
– Siguran sam da ćemo za godinu dana, kako je to ugovorom i predviđeno, na zajedničko zadovoljstvo svih Samoboraca, investitora i nas s uspjehom završiti taj projekt – obećao je Salopek prilikom potpisivanja, zahvalivši na iskazanom povjerenju.
Ugovorom je obuhvaćena gradnja samo autobusnog dijela kolodvora, o čemu je govorio projektant Tehnike, Čedomir Ramljak:
– Radi se o tome da je iznimna vrijednost ovog kolodvora, kako je zamišljen, da on bude autobusno – željeznički. Preklapat će se u tom smislu da će se samo dijelovi koji se moraju tehnološki izvesti prije autobusnog kolodvora, a to su pilotno polje, odnosno, temeljenje željezničkog vijadukta. To se mora napraviti prije kako se poslije takvi grubi radovi ne bi radili u velikoj blizini gotove zgrade. Inače, funkcionalno i sadržajno sve će ostati isto, a onog dana kad dođe željeznica, onda će tek to profunkcionirati u svojoj punoj snazi.
Željeznički vijadukt, koji je planiran u drugoj etapi, funkcionalno je povezan s kolodvorom, a nadzemno je udaljen metar od same građevine kolodvora. Parkovne površine bit će zasađene autothonim niskim i visokim zelenilom.
Parcela kolodvora uređena je tako da su kolni i pješački pristupi predviđeni s drvoredima. Svi vanjski pješački pristupi kolodvoru uredit će se opločenjem, a opremiti vanjskom rasvjetom, klupama, posudama za otpatke i drugom komunalnom opremom.
Pristup invalida iz podrumske etaže u prizemlje i na platformu željeznice bit će omogućen posebnim dizalom. U kolodvorskoj zgradi predviđen je i poseban WC za invalide. To znači da se kod projektiranja pridržavalo Pravilnika o prostornim standardima i normativima za sprječavanje arhitektonskih i urbanističkih barijera.
U zgradi će biti postavljena suvremena instalacija vatrodojave, a predviđa se kombinacija “beam” javljača dima s automatskim i ručnim javljačima na putevima evakuacije.
Zgrada autobusno-željezničkog kolodvora je prizemnica s podrumom. Podrum se nalazi ispod zgrade kolodvora, perona i nadstrešnica. U prizemlju sve kolodvorske sadržaje, zatvoreni volumen zgrade i autobusne perone objedinjuje nadstrešnica. Unutar nadstrešnice, zgrada kolodvora je ostakljeni volumen, centralno osvijetljen zenitalnim svjetlom. Zgrada je oblikovana i smještena u prostoru tako, da je time jasno prepoznatljiva njena namjena.
Na prilaznoj cesti prema kolodvoru predviđene su još 4 stajališta autobusa.
U podzemnoj garaži osigurano je 160 mjesto za osobne automobile, od čega 8 za invalide. Sjeverno od zgrade kolodvora predviđeno je taksi-stajalište za 8 vozila.
Neposredno uz kolodvor, iza vijadukta, u sklopu Ulice 4, predviđeno je parkiralište za još 32 automobila.
Parkiralište je kapaciteta 104 mjesta. Ulaz na parkiralište predviđen je desnim skretanjem iz Ulice grada Wirgesa. Ulaz u podzemnu garažu predviđen je kosom rampom iz Ulice 151. Samoborske brigade.
Kroz kolodvor je predviđena široka pješačka komunikacija, koja vodi od Ul. grada Wirgesa, preko zgrade kolodvora do vertikalne komunikacije, koja povezuje kolodvor sa garažom i željezničkim peronom na vijaduktu.
Sve u svemu, počinje gradnja suvremenog – moderno opremljenog kolodvora koji Samoborke i Samoborci već dugo čekaju.