Autor: Margarita Weisz 5/2/2014 15:49
Povodom Svjetskog dana slobode medija održana je konferencija za novinare. Puno je problema u hrvatskom novinarstvu, sve je lošiji položaj novinara čime se izravno ugrožava sloboda medija i pravo javnosti na kvalitetno informiranje.
– Položaj novinara je sve nestabilniji, otkazi, rezanje plaća, sve se to odražava na profesionalne novinarske standarde. Nesiguran je i socijalni položaj novinara, nedostatno financiranje, loše plaće, sve to utječe na rad i medijske slobode – rekao je Zdenko Duka, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva.
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj se kao novinari izjašnjavaju 4923 osobe, a procjena je Ministarstva kulture da je u posljednjih pet godina posao izgubilo između 1500 – 2100 novinara.
– Prije nekoliko dana donešena je odluka o gašenju televizije 24 sata, a samim time 30 ljudi gubi posao. Svjedoci smo da se gase i mnoge lokalne radio postaje – rekao je Duka.
– Mi već deset godina pokušavamo dogovoriti nacionalni kolektivni ugovor koji bi osigurao barem minimum prava novinarima, međutim nemamo razumijevanja od strane poslodavaca – objasnio je Anton Filić, predsjednik Sindikata Novinara.
Stav je Hrvatskog novinarskog društva da bi trebalo dekriminalizirati sva djela protiv povrede časti i ugleda te ih staviti izvan Kaznenog zakona. Spomenute su nebrojene novinarske afere, ali već godinama nitko ništa ne poduzima.
– Što je Pavić radio, gdje je ulagao novac, kako je Styria izvlačila novac iz Večernjeg lista i kako je uopće Večernji list privatiziran, da li je bilo pogodovanja kupcima i prodaje ispod cijene – pitao se Filić.
Da ne bi sve ostalo i dalje samo na riječima pobrinula se kolegica, inače slobodna novinarka, koja je vrlo glasno zahtijevala da se Sindikat i predsjednik HND-a više zauzmu za slobodu medija te pokušaju razotkriti afere, a ne pristajati na pritiske političkih moćnika.