Zagrebancija

Policajci bespravno koriste gradske stanove

Autor: 10/10/2012 15:02

Veliki broj gradskih poslovnih prostora i stanova koristi se nelegalno, prema podacima Gradskog ureda za imovinsko pravne odnose riječ je o  1847 stanova i 550 poslovnih prostora čija je ukupna površina preko 120.000 metara kvadratnih. No gotovo nevjerojatno zvuči podatak da među bespravnim korisnicima gradskih stanova nalaze se policajci. Prema podacima Gradskog ureda djelatnici MUP-a bespravno koriste  38 stanova čija je zajednička površina 1.651,67 metar kvadratni.

Ovdje je očito riječ o tome da policajci nisu vratili stanove koje im je Gradska uprava dala na privremeno korištenje. Inače gradonačelnik Milan Bandić često izlazi u susret djelatnicima MUP-a pa im na korištenje daje gradske stanove. Prema službenim podacima, pored 38 nelegalnih postoji još i 99 stanova koje legalno koriste djelatnici  MUP-a. Ukupna površina stanova koje policajci koriste legalno je 5269,46 metara kvadratnih

S popisa nestao SOA-in stan

No MUP nije jedini ‘organ sigurnosti’ koji se okoristio širokogrudnošću zagrebačkog gradonačelnika. Gradska imovina tako se daje na korištenje i Sigurnosno obavještajnoj agenciji. Prema podacima nadležnog gradskog ureda SOA-i je na temelju ugovora o najmu stana na određeno vrijeme kao i za davanje stana za službene potrebe sa slobodno ugovorenom najamnikom dodijeljeno ukupno 15 gradskih stanova čija je ukupna površina 1.079,61 metara kvadratni.

Zanimljivo je da je do nedavno na tom popisu stanova bio i luksuzni stan od 156,2 metara kvadratnih u Vinogradskom odvojku, ovaj objekt je bio naveden u popisu gradskih stanova na službenim stranicama te je SOA bila navedena kao korisnika. Nakon što smo se počeli raspitivati o stanovima koji se koriste ovaj podatak je maknut.

Službeni odgovor zašto su gradske vlasti tako široke ruke prema pripadnicima snaga sigurnosti nismo dobili. Problem stambenog zbrinjavanja djelatnika MUP-a nije u domeni Grada Zagreba već bi taj problem trebao rješavati ministarstvo čiji su to zaposlnici. Također, kada je riječ o Zagrebu, otpada argument da se na taj način želi privući mlade ljude ili deficitaren kadrove, ovakvi programi koriste su uglavnom u malim mjestima ili u područjima koja su od posebne državne skrbi te nisu atraktivna za život. Zagreb ne spada u niti jednu od tih kategorija te ne treba davanjem stanova stimulirati doseljavanje. Također u priču o pomaganju mladih zaposlenika službi sigurnosti se ne uklapaju podaci da je dio stanova iznimno velike kvadrature. U kuloarima se priča da je to zapravo još jedan primjer kako gradske vlasti preko sitnih usluga pokušavaju zadobiti bolji položaj kod čelnih ljudi tih institucija.

U Ministarstvu unutarnjih poslova nisu se očitovali na naš upiti iako smo im ga poslali prije nekoliko mjeseci.

 

Exit mobile version