Autor:: Tanja Molvarec 9/21/2012 14:03
Poremećaji pamćenja, poteškoće u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti kao što su kuhanje i pospremanje te nepoimanje mjeseca, dana ili godine mogu biti rani znakovi Alzheimerove bolesti od koje boluje 80 tisuća Hrvata. Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest dijelila je letke i savjete kome se obratiti u slučaju da netko od obitelji oboli od ove teške bolesti.
– U svijetu čak 38 milijuna ljudi boluje od Alzheimerove bolesti, a ono što zabrinjava su prgonoze da će do 2050. godine čak 115 milijuna bolovati od demencije – kazao je Ninoslav Mimica, predsjednik Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest.
– S obirom da je obitelj obično i njegovatelj oboljele osobe, potrebno je što više olakšati i njima i bolesniku život. Zato je nužno otvaranje dnevnih centara za oboljele gdje bi oni boravili dio dana, a obitelj bi za to vrijeme mogla obaviti neke svoje svakodnevne aktivnosti – kazao je Mimica.
Predsjednik Gradske skupštine Davor Bernardić došao je podržati rad Udruge, ali i podsjetiti na važnost osvješćivanja javnosti o ovom problemu.
– Sve brže živimo, stres je sve veći i nažalost sve je više oboljelih. Moramo biti dosadni i uporni kako bi poticali svaki oblik borbe protiv Alzheimerove bolesti od koje može bilo tko oboljeti. Moramo i obitelji pružiti podršku – kazao je Davor Bernardić, predsjednik Gradske skupštine.
Kako bi Alzheimer otkrili u što ranijoj fazi, udruga je dijelila letke na kojima su rani znakovi Alzheimera. Gubitak sposobnosti zapamćivanja je uobičajeni rani simptom demencije ali njegova važnost dobiva na značenju kada se sitovremeno jave i drugi simptomi kao što su poteškoće u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti poput kuhanja, pospremanja i osobne higijene. Mogu se javiti teškoće u govoru, čitanju i pisanju, osoba ne poima koji je dan, mjesec ili godina. Pogrešne su procjene u odijevanju ili u socijalnim prigodama, te neprimjereno smijenje ili plakanje. Moguća ja i promjena osobnosti te osoba postaje depresivna, gubi interes za aktivnosti i druženje.
Potrebno je što više pomoći i pružiti podršku i savjete obiteljima koje su nerijetko i njegovatelji oboljelim osobama. Upravo to rade u Savjetovalištu Udruge.
– Tu u Savjetovalištu nastojimo pomoći obiteljima koje nam se obraćaju. educiramo ih, upoznajemo sa simptomima, pripremamo za moguće krizne trenutke. ta bolest je iznimno teška i svaki oblik potpore je dobrodošao – kazala je Mira Dajčić, voditeljica Savjetovališta udruge koja se nalazi u Vlaškoj 24.
S obzirom da je u Hrvatskoj čak 18 posto populacije starije od 65 godina, samim time povećan je rizik od nastanka Alzheimerove bolesti.