Autor: Sanjin Španović 12/31/2011 15:42
Ako je i ijedna kalendarska godina dokaz da lokalna politika izravno utječe na život u gradu, onda je 2011. u Zagrebu najbolji dokaz toga. Sva zbivanja u ovoj godini na zalasku imaju svoje uzroke i posljedice i kada bi na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu bilo imalo pameti, sukob Bandića i SDP postao bi obvezna literatura budućim politolozima i novinarima. No, tamo je vremeplov ipak stao pa profesori opijeni svojom glupošću ne vide dalje od nosa.
U 2011. ušli smo s izglasanim Bandicevim proračunom od strane SDP koji se s njim nije slagao, ali ga je morao prihvatiti kako bi izbjegao prijevremene lokalne izbore prije parlamentarnih. Morali su prihvatiti i Bandićeve cijene vrtića svjesni da moraju zbog toga u sukob i borbu, ali ne u brzi blitzkrieg, već na duge staze u nekoliko etapa.
Ta borba je na kraju i obilježila 2011. godinu. Na kraju je solomunsko rješenje Borisa Šprema, danas predsjednika Sabora, a do jučer, sada to slobodno možemo reći – gradonačelnika u sjeni na poziciji predsjednika Skupštine – urodilo plodom.
Šprem je tada u prosincu 2010. godine lukavo ponudio dogovor Bandiću – predložio mu je da prolongira primjenu odluke o novim, skupljim cijenama vrtića s 1. svibnja na 1. rujan, a da će mu zauzvrat staviti na dnevnik red odluku o spasu Cibone. Ta odluka bi ionako došla na dnevni red, ali to Bandić nije znao. Zato je, trgovac kakav jest lukavi gradonačelnik, izborio prolongiranje primjene cijena vrtića na 1. srpanj. Izborio pod navodnicima, jer je Šprem još jednom dokazao da je veći lukavac i političar od Bandića.
Osim što je pustio Cibonu, koju bi ionako pustio, dobio je dva mjeseca potrebnih za izglasavanje odluke o vrtićima na stari model – po 200 i 400 kuna, što je i učinio u travnju.
Jest, nastao je kaos, roditelji su ostali zbunjeni, političari koji su nekada bili pod istom SDP-ovom zastavom, sad su se počeli sukobljavati kao nikada prije. Padale su teške riječi, čak je gradonačelnik zavapio da će se objesiti na Trgu ako njegov model bude promijenjen. Danas se, usputbudirečeno, tog obećanja Bandić uopće ne sjeća, kao ni mnogih drugih kada je, recimo, obećavao da će završiti maksimirski stadion u roku ili da ćemo ga moći ispljuvati, ali doslovno, ili ona – meni osobno najdraža – da će se spaliti, eto baš isto na Trgu, ako se ispostavi da je bilo kriminala u ne znam kojem već slučaju. Teško je i nama sjetiti se svake pojedinosti u, sada već više od 200 kaznenih prijava protiv gradonačelnika.
HDZ uvučen u sukob SDP-Bandić
U već spomenutom sukobu SDP-a i Bandića, najboljeg kandidata tog istog SDP-a u 2009. godini, uvučen je i HDZ preko svojih ministara.
A oni su izveli još veći kaos jer su i bivši ministar Mlakar i bivši ministar Fucsh, a pogotovo bivša ministrica Dalić odaslali potpuno neodređena tumačenja zakona i odluka. A sve zato jer su se čekali izbori i sukob crvenih im je jako odgovarao. U rujnu su stigle prve uplatnice, Bandićeve akontacijske uplatnice koje su napravile kaos do kraja. Pa je dio roditelja plaćao po njegovom modelu, veći dio po skupštinskom modelu.
Tko je u pravu još se ne zna, čeka se pravorijek ministarstva financija. Zna se da je Bandić krahirao na izborima, Zagreb mu je dao još jedan palac dolje i vrtiće je morao vratiti onako kako su Šprem, Mirando Mrsić i ostatak ekipa željeli. A oni su se odlučili za cijenu od 300 kuna za sve. To im je Bandić na kraju i predložio, a oni prihvatili.
U sjeni tog kaosa koji je punio novinske stupce, gigabajte na portalima i prostor na tv-u i radiju, Zagreb je i na drugim poljima počeo kašljucati. Doduše Holdingu nos odavno curi, ali u 2011. je prehlada krenula na upalu pluća.
Osim ZET-a u crveno polje opasnosti došao je i Velesajam vođen nesposobnom Mirelom Bartolec koja je na kraju ipak smijenjena. Ali dok se to nije dogodilo, zabilježen je minus za prvu polovicu ove godine od čak 20,7 milijuna kuna. U iduća dva mjeseca taj minus je povećan za još deset milijuna kuna te je sa 30. kolovozom iznosio nevjerovatnih 30,5 milijuna kuna.
Ali tu igra minusima u milijunima nije gotova. Za ovu 2011. godinu u poslovnom planu predviđen je bio minus od 29,8 milijuna kuna. Dakle, već u prvih osam mjeseci Velesajam je zabilježio minus veći od predviđenog za cijelu godinu. Za očekivati je da će on do kraja godine preći cifru od 60 milijuna kuna.
Afere iz Holdinga isisale milijune
Milijuni su nestali i kroz vodomjere, točnije kroz ilegalno postavljene uređaje zahvaljujući kojima je jedna mala kriminalna organizacija u Holdingu oštetila svoju tvrtku, grad Zagreb i državu za najmanje 55 milijuna kuna. Eto baš skoro onoliko koliko Velesajam bilježi minus. A sada taj brod u Novom Zagrebu koji pušta na sve strane krpati mora Igor Rađenović.
Iz 2010. godine, osim suludo loše situacije s Holdingom, naslijeđene su još dvije važne gradske priče. Jedna je ipak bila pozitivna, a druga? Druga je – usudili smo se to još 2010. reći – najveći kriminal jedne ere.
Afera GUP eskalirala je drugom polovicom godine i kulminaciju je doživjela u prosincu na onoj istoj sjednici na kojoj je izglasan i proračun. Tada su zaključci povjerenstva Skupštine poslani Ministarstvu graditeljstva i USKOK-u. USKOK je u 2011. godini krenuo istraživati, osobno smo bili svjedoci kada su od Skupštine tražili karte i izuzeće materijala pa onda shvatili da je prije riječ o tepisima nego o kartama s obzirom koliko je to veliko. Ministarstvo je šutjelo jer, kao ni u slučaju vrtića ni ovdje HDZ-u se nije isplatilo umiješati.
Bačiću, bivšem ministru, se s dokaznim materijalima isplatilo prikladnim umiješati tek nakon izgubljenih parlamentarnih izbora. Tada je došao dokument u kojem stoji da su 32 prostorna plana nezakonito mijenjana, a da je jedan projekt, onaj u Sopnici Jelkovec, nezakonito izgrađen.
Taj dokument dobili su i u DORH-u i USKOK-u, a SDP-ovci su pred kraj godine, zajedno sa Josipom Kregarom, poentirali kako je sve ovo maslo Milana Bandića.
Dobra vijest bila je konačna liberalizacija taksi tržišta u punom smislu te riječi. Nakon što su prvo uz Cammeo na tržište došli i Zubakovi taksisti, pod pokroviteljstvom Milana Bandića, i ZG taksisti shvatili su da više nisu glavni baje u gradu. Promijenili su ono smiješno vodstvo koje je više ličilo na Sjevernu Koreju, predvođeno Emirom Pašalićem i Jurajem Šnidarićem, i donijeli odluku o novim, nižim cijenama. Postali su konkurentni i time uljepšali svakodnevicu Zagrebu.
Bilo je tu još mnogo događaja, ali ovi su nam najviše obilježili 2011. godinu i o ovima smo najviše pisali.
U 2012. nas čekaju sukobi Bernardića i Bandića
A što nas čeka u 2012. godini? Kaos, još veći nego u ovoj godini. A njega će prvenstveno raditi Milan Bandić koji je već u kampanji za izbore za gradonačelnika Zagreba 2013. godine. Pokazao je to Bandić i na zadnjoj sjednici Skupštine kada je nakon usvojenog proračuna krenuo u svađu sa zastupnicima.
To ce raditi i u 2012. godini kada preko puta sebe ima novu, mlađu ekipu zastupnika s obzirom da su Boris Šprem, Mirando Mrsić i Tomislav Saucha, njegovi najjači oponenti, otišli na državnu razinu. Kontra Bandića ostaje u prvom redu novi predsjednik Skupštine, Davor Bernardić. Mladi SDP-ovac otvoreno je najavio svoju kandidaturu za gradonačelnika i nasljednika Milana Bandića i tako Bandiću dao razlog da ga krene napadati i 2012. godinu učiniti potpuno predizbornom godinom u Zagrebu.
Bandić vrlo često podcjenjuje Bernardića pa će tako i ovaj put. No, Bernardić je od doba kada je Bandić bio u SDP-u napredovao. Svjestan je i sam Bernardić da ga čeka velika obveza dokazivanja kako je on novi lider u Zagrebu.
Pogotovo kada se sjetimo kako je mjesto predsjednika Skupštine, pod navodnicima, zlouporabio Boris Šprem i vladao kao gradonačelnik u sjeni koristivši neke institucije izvršne vlasti. Time je Bernardiću letvica samo još više podignuta, ali mu kao mladom političaru s velikim ambicijama ona ne smije biti toliko teška za preskočiti.
Kaos Bandiću najviše paše jer smo svi svjesni da je on postao politički fikus nakon što su mu Šprem i Mrsić skrojili proračun koji je onda Bandić predložio, a SDP-ova većina predvođena Špremom i Mrsićem spremno prihvatila.
Čeka se Linićev pravorijek
U pozadini tog sukoba na relaciji Bandić – Bernardić, koji će biti zanimljiv, morat će se razriješiti i ostali naslijeđeni problemi iz 2011. godine.
Prvi je onaj oko vrtića. I dok roditelji sada konačno znaju koju cijenu plaćaju, u 2012. godini i dalje će ostati nedoumica koja se cijena vrtića trebala plaćati u lanjskoj. Tko će vraćati novce, oni koji su slušali Bandića ili oni koji su slušali Šprema i Mrsića?
Taj pravorijek bi već prvog tjedna trebao poslati novi ministar financija Slavko Linić. Zaista je teško vjerovati da će on ići kontra svojih, ne samo stranačkih kolega, već i prijatelja Šprema i Mrsića.
Ukoliko se to zaista tako odigra, Bandić će dobiti novi udarac, ali ne od samo Linića, već i od građana koji su mu davali potporu jer su vrtić plaćali manje nego prije. Bernardić tu treba pokazati političku lukavost i iskoristiti lopticu koju mu njegov kolega Linić šalje i sebi povećati popularnost.
Što se afere GUP tiče, tu će osim DORH-a glavnu riječ voditi novi ministri Mirela Holy i Ivan Vrdoljak. Hoće li se u 2012. konačno privesti kraju jedna afera koja je povezana sa Bandićem?
Holding je na ”lijekovima”
Holdingovu upalu pluća pokušava se spriječiti sa dva penicilina. Jedan je ugrađen kroz infuziju u proračunu dodatnim izdavanjem 108 milijuna kuna. Ostalo će se riješiti poskupljenjima.
Mnogi se nadaju kako će se u ovoj godini dogoditi prijevremeni izbori. No, Bandić, a i Bernardić svjesni su da od toga neće biti ništa i da će se čekati 2013. godina. A građani će i dalje na svojoj koži najbolje osjetiti političke sukobe. Kojih, na kraju krajeva ne bi ni bilo da jedan, najbolji kandidat SDP-a 2009. godine za gradonačelnika Zagreba, nije pokušao pobjeći na Pantovčak uvjeren da on može biti treći hrvatski predsjednik.
A mi? Mi vam samo možemo zaželjeti sretnu 2012. godinu, sretniju od ove. I obećati vam da ćete na našem portalu i dalje dobivati informacije i fakte, a ne spinove. I dalje ćemo Zagreb pratiti najbolje i najkritičnije. Zbog vas.