Zagrebancija

Po čemu je Šeksova zgrada važnija od SDP-a?

Autor: 3/9/2011 16:28

Sedmi antivladin prosvjed je iz nas. Već se nekako ustalilo da prosvjednici, njih nekoliko tisuća, svakog drugog dana izlaze na ulice Zagreba i traže ostavke svakog pojedinog člana Vlade Jadranke Kosor. Jednako tako ustalilo se da na ulice izlaze i pripadnici policijskih snaga, koji potom osiguravaju da se na nekim kritičnim punktovima ne dogodi neko ”zlo”.

No upravo izbor tih punktova koje policija osigurava nakon svakog prosvjeda ostavi upitnik nad glavama.

Prvo smo se pitali zašto se prosvjednike zaustavlja već u Radićevoj ulici, daleko prije Kamenitih vrata. Odgovor je bio: ”Takva je bila sigurnosna procjena”. Dodalo se tu kako Zakon o javnom okupljanju propisuje kako se prosvjedi ne mogu održavati NAJMANJE 100 metara od zgrada Sabora i Vlade, što ostavlja prostor policiji da blokira i mnogo veći prostor od toga.

Potom smo se zapitali kako to da prosvjednici ne mogu ”ni prismrditi” HDZ-u i zgradi u Šeferovoj 4 u kojoj stanuje premijerka. Odgovor iz policije glasio je ”Takva je bila sigurnosna procjena”. Jednaki odgovor stizao je i na pitanje kako to da prilaz premijerkinoj zgradi kordon policije blokira već kod stadiona ili kod okretišta na Borongaju. Uzgred rečeno, ta ista sigurnosna procjena stavila je policijski kordon tik uz prugu, nakon čega su ih prosvjednici ”preveslali” bježeći prema Ravnicima po pruzi.

No posljednji prosvjed u nizu podigao je najveći upitnik na našim glavama. Dvadeset policajaca koji čuvaju zgradu potpredsjednika Sabora Vladimira Šeksa, nasuprot ravno nula policajaca pred vratima središnjice SDP-a na Iblerovom trgu, ali i pred središnjicom HNS-a u Mislavovoj ulici. Pa kako?

Dakle, iako je u jednom od prosvjednih pohoda u plamenu stradala SDP-ova stranačka zastava, u policiji ne smatraju da bi iti jedan policajac trebao stajati pred vratima SDP-a. No zato drugog najjačeg čovjeka Sabora čuva podjednak broj policajaca kao i središnjicu njegove stranke na Trgu žrtava fašizma.

Odgovor pokušavamo doznati u Policijskoj upravi zagrebačkoj. Na pitanje zbog čega nijedan policajac nije osiguravao SDP, odgovor je, sigurno već pogađate, ”Takva je sigurnosna procjena”.

– Znači sigurnosna procjena je bila i da Vladimira Šeksa treba čuvati 20 policajaca? – nastavljamo.

Umjesto odgovora upućuje nas se na glasnogovornicu, za koju doznajemo kako je na duljem sastanku.

Ono što se da zaključiti iz takvog postupanja policije jest to da je jedan član HDZ-a važniji od druge najjače stranke u zemlji, stranke koja broji 80 000 članova.

Iako su prosvjednici tijekom posljednjih pet prosvjeda ponašali maksimalno korektno, policajci u punoj spremi čuvali su zgradu u koju ionako nitko ne bi ni pokušao ući, kao što prosvjednici nisu pokušali ući ni u ostale zgrade pred kojima su skandirali.

Ali takva je sigurnosna procjena. Iako nitko ne zna tko donosi takve sigurnosne procjene i prema kojim parametrima.

 

Exit mobile version