Zagrebancija

Plesačka ikona koju obožava i Bowie na Eurokazu

Ikona suvremenog plesa Louise Lecavalier

Autor: Maja Gujinović 6/15/2010 13:55

Louise Lecavalier, jedna od ikona suvremenog plesa, koja je 80 – tih i 90 – tih postala svjetski poznata po pojavljivanju u spotovima umjetnika poput Davida Bowieja, Franka Zappe te u filmu ‘Strange Days’, gostuje na Eurokazu. Njeni platinasti dreadlocksi, androgeno žilavo tijelo, nevjerovatna fizička snaga i ples na granici mogućeg bili su zaštitni znak plesačke skupine ‘La La La Human Steps’ s kojom je nastupala skoro dvadeset godina. Kao muza osnivača skupine Édouard Locka, nastupala je u svim produkcijama i suradnjama ove skupine, pa tako i u video spotu Davida Bowieja ‘Fame’, kao i na njegovoj turneji ‘Soul and Vision’ 1990. godine. Lecavalier je u svojoj karijeri osvojila mnoštvo priznatih nagrada pa tako 1985. i ‘Oscara plesa’ – nagradu Bessie.

Zaštitni znak svjetski poznate skupine preko 20 godina

Kanadskoj plesačici ovo nije prvo gostovanje u Zagrebu, naime, 2007. godine nastupila je na tjednu suvremenog plesa. Ovaj put, na Eurokazu, gostuje s predstavom ‘Jesam ti ja’, koju radi u suradnji s koreografom Benoît Lachambreom, svjetski poznatom po svojim koreografijama, improvizacijama i radionicama koje istražuju tjelesnu osviještenost. Surađuje s umjetnicima različitih disciplina te s koreografima poput Meg Stuart, Sashe Waltz, Felixa Ruckerta, Borisa Charmatza, Marie Chouinard. Lachambre je 1996. osnovao skupinu Par B.L.eux kao platformu za istraživanje i rad na interdisciplinarnim projektima. Pritome su B. L. – njegovi inicijali, a eux (oni) odnosi se na umjetnike s kojima surađuje.

Igra s crtežima i trećom dimenzijom

Benoît Lachambre i Louise Lecavalier vole plesati zajedno, a projektom ‘Jesam ti ja’ prikazuju njihov potpun ushit koji postižu plešući, zadirući u samu srž plesne umjetnosti. U tom projektu, koji gledatelj ponajprije opaža kao svojevrstan dvodimenzionalni crtež, plesački par postupno oživljava poput animiranih figura i tada započinje igra s trećom dimenzijom u koju par ulazi, iz koje izlazi, ali i koju ponovno pronalazi. Crtež, projiciran na kosu plohu pozornice, umjesto da ostane nepokretna slika, počinje se gibati i referirati o vlastitim nakanama.

Autor vizualnog aspekta predstave, poznati videoumjetnik Laurent Goldring, stavlja u prvi plan sam čin crtanja; crtež govori o užitku konstrukcije, dajući prednost prohodnosti poteza nad nepomičnosti forme. Na sličan način, pokretima plesača, ritam i narativna kvaliteta glazbe Hahna Rowea postaju dio crteža. Tijela plesača ponekad će doslovno postati dio grafičke palete, ponekad će se koristiti pukotinom između projekcije i pozornice te pozornicom kao kontrapunktom kako bi, igrajući se tankom linijom koja razdvaja iluziju od stvarnosti, gledatelja dovodili u radosnu nedoumicu.

Nakon predstave koja počinje u 20 sati, u dvorani Gorgona MSU-a, publika će imati priliku razgovarati s autorima predstave. Nakon toga u 22 i 30 na sjevernom platou MSU-a druženje se nastavlja uz koncert benda ‘Afion’ šesteročlanom akustičnom glazbenom skupinom koja se sastoji od dviju vokalistica, akustične gitare/šargije, udaraljki, flaute i kontrabasa. Sviraju tradicijsku hrvatsku, makedonsku, armensku i bosansku glazbu i jedni su od rijetkih predstavnika hrvatske etno glazbe. Pjesme odabiru prvenstveno prema ljepoti melodije, magičnoj snazi njihova ritma i temama koje obrađuju ljubavnu i prijateljsku tematiku pa sve do veselih poskočica i šaljivih rugalica. Njihovi koncerti su nepretenciozni i zabavni, kao stvoreni za opuštanje na početku radnog tjedna. Više o njima na www.myspace.com/afion. Kupljena ulaznica za predstavu omogućuje slobodan ulaz na sav popratni program toga dana, dok je za ostale ulaz 30 kuna.

 

Exit mobile version