Zagrebancija

Plesači okupiraju Ured za kulturu u znak protesta

Autor: Maja Gujinović 2/17/2010 8:29

Članovi ‘Udruge plesnih umjetnika Hrvatske’ i ‘Udruge profesionalnih plesnih umjetnika PULS’, protestnim će zauzimanjem Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport na jedan dan, iskazati nezadovoljstvo tretmanom plesne umjetnosti od strane gradskih tijela odlučivanja, te reagirati na rezultate ovogodišnjeg natječaja Javnih potreba u kulturi grada. Pod nazivom ‘Protest – provedimo dan u Gradskom uredu za kulturu!’ akcija će se održati u ponedjeljak 22. veljače od 10 do 12 sati u Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport u Ilici 25.

– Šaljemo upozorenje Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport da ukoliko se dosadašnji tretman nastavi, suvremena plesna djelatnost neće opstati dočekati rezultate natječaja 2011. godine – stoji u priopćenju koje udruge uputile javnosti.

Cijela plesna scena dobije skoro isti iznos u proračunu kao i GK Gavella

Naime, ove je godine u proračunu za kulturu plesnoj sceni drastično smanjeno financiranje, koje je ionako minimalno u odnosu na ostale stavke proračuna. Tako je 28 različitih profesionalnih plesnih asambala, udruga i projekata među sobom podijelilo 2 milijuna i 75 tisuća kuna, pola milijuna kuna manje u odnosu na prošlu godinu.  Za usporedbu, samo je Gradsko kazalište Gavella ove godine dobilo 2 milijuna i 300 tisuća kuna, a bespotrebno je spominjati HNK koji će ove godine od Zagreba dobiti skoro 48 milijuna kuna.

Naravno, već po običaju riječ je o velikom nesrazmjeru u financiranju gradskih ustanova u kulturi i nezavisne scene koja se uz to bori s manjkom adekvatnih prostora. Iako bi gradska kazališta trebala izlaziti ususret produktivnoj nezavisnoj sceni, i ove je godine Vijeće za kazališnu djelatnost zatražilo da se u postojeći dvoranama za kazališne i plesne djelatnosti osiguraju termini nezavisnoj produkciji.

Dugoočekivani Zagrebački plesni centar ni nakon 100 dana rada nije donio napredak

Veliki napredak nije donijelo ni otvaranje Zagrebačkog plesnog centra, kojeg Grad nije čak ni uvrstio kao zasebnu stavku u proračunu grada, niti je zamišljen kao javna ustanova, pa tako nisu ni za njegovo održavanje predviđeni realni troškovi. Zbog toga plesači koji žele isproducirati predstave u svojoj ‘matičnoj’ kući moraju sudjelovati u dijelu troškova, što je samo preslika prakse koja se do sada koristila u gradskim kazalištima.

 

Exit mobile version