Autor:: N.T. 3/3/2010 14:22
U samo četiri dana u Zagrebu se desio neobično velik broj puknuća cijevi. Prema riječima rukovoditelja Službe održavanja i izgradnje vodoopskrbe Miroslava Jarka, došlo je do ukupno osam puknuća cjevovoda.
Još u nedjelju cijevi su pukle u Batušićevoj Ulici u Španskom te u Makarskoj Ulici u zagrebačkom naselju Dubrava.
Jutros, odnosno tijekom noći sa ponedjeljka na utorak , došlo je do puknuća čak šest vodovodnih cijevi. U Hanamanovoj, Korenovoj, Ulici Bedema ljubavi, Ulici Vladimira Kirina, Starčevićevoj Ulici, a pukli su i magistralni cjevovodi u Božjakovini.
-Održavamo preko tri tisuće kilometara mreže samo za Zagreb, a tu je još i Samobor koji ima još svoja dodatna puknuća i dodatnu mehanizaciju. Tih tri tisuće kilometara mreže koja je u Zagrebu, je prestara. Prvi su cjevovodi stavljeni oko 1890. godine u centru grada i oni su još uvijek aktivni – ističe Jarak.
Prema njegovim riječima, kada se ta činjenica uzme u obzir, ipak situacija i nije toliko začuđujuća.
No, postavlja se pitanje zašto kada dolazi do puknuća cjevovoda gradom kruži samo jedna cisterna i kojom hijerarhijom iz vodoopskrbe određuju gdje će koja cisterna ići?
Vezano za jutarnji slučaj gdje je cisterna poslana u Batušićevu ulicu, a ne u Makarsku, Jarak objašnjava time što su u Batušićevoj ulici stambene zgrade dok u Makarskoj ulici ima svega par kuća.
Grad Zagreb ima dvije ekipe dnevno koje su na raspolaganju, jednu ujutro i jednu popodne, kaže Jarak te dodaje da se sve ostale ekipe dižu po potrebi.
Najveći prioritet su, kaže Jarak, bolnice, veliki domovi zdravlja gdje moraju ići sve cisterne. Druge po važnosti su zgrade, zatim ulice naseljene s obiteljskim kućama, a onda na red dolazi sve ostalo.