Zagrebancija

Pelud ambrozije vjetar može raširiti i do 200 km

Autor:: M.J./ ZZJZ dr. Andrija Štampar 8/12/2013 11:59

S prvim danima kolovoza za mnoge je alergičare počelo najgore doba godine. Naime, upravo u ovim mjesecima cvjeta biljka ambrozija. Izvorno unešena iz Sjeverne Amerike, ambrozija je postala vodeća strana biljna vrsta u Europi. U regijama u kojima se kroz godine proširila uzrokuje ozbiljne zdravstvene probleme, prvenstveno astmu i sezonski alergijski rinitis. S klimatskim promjenama, zabilježeno je i evidentno povećanje površina infestiranih ambrozijom iz godine u godinu.

– U novije vrijeme, sve više se pažnje posvećuje uvidu u troškove gospodarstva uzrokovanih ambrozijom te se procjenjuje da isti terete europsko gospodarstvo čak 4,5 milijardi eura godišnje, uz utjecaj na kvalitetu života milijuna ljudi – ističu iz Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

Na širem području grada Zagreba udio peludi ambrozije u ukupnom peludnom spektru iznosi 11 posto, što ga čini visoko zastupljenim. Vrijeme polinacije ambrozije prosječno traje 80 dana, od čega je čak 26 dana prisutna u visokim koncentracijama. Vrhunac maksimalne dnevne koncentracije očekuje se krajem kolovoza.

– Vrlo je zanimljiv podatak da je pelud ambrozije evidentirana i u onim područjima u kojima sama biljka ambrozije uopće nije prisutna. Objašnjenje ove pojave vrlo je jednostavno. Naime, pelud nošena vjetrom širi se u radijusu i do 200 kilometara – dodaju iz ZZJZ dr. Andrija Štampar.

Kao što znamo iz proteklih godina, ambrozija se vrlo teško suzbija. Najučinkovitiji pristup suzbijanju ambrozije uključuje mehaničke, agrotehničke i kemijske mjere suzbijanja. Mehaničke mjere uključuju pravovremeno uništavanje ove biljke čupanjem ili košenjem, prije nego počne period cvatnje. Agrotehničke mjere predstavljaju osnovne agrotehničke mjere suzbijanja korova. U slučaju većih površina preporučuje se košnja. Međutim, nakon što biljka već procvate, nikako je ne treba dirati, budući da trešnjom biljka otpušta pelud. U razdoblju cvatnje opasno ju je čupati, kositi ili prolaziti kroz njeno polje. Što onda možemo učiniti kako bismo prevenirali pojave simptoma alergije na ambroziju?

Prvenstveno, vrlo je važno informirati se o kretanjima peludnih alergena, što možete učiniti na internet stranici www.stampar.hr. Potom izbjegavati odlazak u prirodu za vrijeme sunčanog i vjetrovitog vremena, a ako je odlazak u prirodu vaša uobičajena rutina, onda za to birajte dan nakon kiše jer su tada koncentracije peludi u zraku najniže. Nakon boravka na otvorenom prostoru pri povratku kući obavezno operite ruke, otuširajte se, operite kosu i presvucite odjeću.

Ne sušiti rublje na zraku u vrijeme visokih koncentracija peluda. Prekrijte krevet i zatvoriti prozore u vrijeme najveće koncentracije peludi. Ukoliko izlazite van, nosi sunčane naočale i šešire tijekom dana. Zapamtite i da vaši ljubimci prilikom šetnje mogu pokupiti pelud ambrozije, stoga ih po povratku kući obavezno očetkajte i operite. U vrijeme najvećeg cvata svakako vbiše boravite u zatvorenim i klimatiziranim prostorima te obavezno redovito uzimajte terapiju propisanu od liječnika.

 

Exit mobile version