Zagrebancija

Pauk je Zagrepčanima najbolji i najgori prijatelj

Autor:: Elena Grassi 1/25/2010 10:08

Ako vam je nepropisno parkirani auto zapriječio put, ulaz u garažu ili vam je stao na rezervirano mjesto, zagrebački ‘pauk’ je gradska služba koju ćete nakon kraćeg uzrujavanja nazvati i zahvaliti na brzoj intervenciji. No, ‘pauk’ je još uvijek vozilo kojeg mnogi ne promatraju s velikim oduševljenjem, radilo se o redu na cestama ili ne.

Odlučili smo provesti jutro s ovom gradskom službom i posvjedočiti akcijama ‘Pauka’ iz prvog lica.

U Strojarskoj ulici srdačno su nas dočekali zaposlenici Zagrebparkinga gdje smo se pridružili veselom dvojcu koji su nam dočarali posao zagrebačkog ‘lauka’.

‘Kad im oslobodimo prilaz garaži, vole nas i hvale. Kad interveniramo, trube nam’

Branimir i Goran već pet godina odvoze vozila koja remete promet na zagrebačkim ulicama. Kada polože određenu vozačku kategoriju i državni ispit, započinju s radom u osmosatnuoj smjeni, a ni najgori vremenski uvjeti ne spriječavaju ih u obavljanju zadataka. Oni, kao i većina gradskih službi, rade i onda kada drugi spavaju, a blagdane nerijetko provedu za volanom. Iako su tu upravo zbog građana, svjesni su negodovanja koje njihova pojava na cestama izaziva, a na trubljenje u prometu već su oglušili.

– Posao ko’ i svaki drugi. Dok nas građani nazovu jer ne mogu ući u garažu, sretni su što nas vide i hvale brzinu našeg dolaska. Kada im dižemo nepropisno parkirane automobile, ponekad čak prijete poznanstvima i otkazima. Ima svakakvih ljudi, no najčešće nemamo problema – ispričao nam je Branimir.

Radni dan ovog ‘paukovog dvojca’ započinje pregledom i pripremom kamiona, nakon čega ih glavni dispečer uputi na zadatke.

– Recimo, dobijemo zadatak održavanja centra. Brinemo o ulicama koje su nam zadane. Najčešće reagiramo na dojave građana. Oni nazovu ili našu službu ili 92, pa nam policija šalje dojave – kaže Branimir.

Osim na poziv građana, ‘Pauk’ podiže vozila i ‘na zahtjev’ kao i ‘po narudžbi’

– Kada dižemo vozila na zahtjev, onda se radi o tome da je netko parkirao na privatno parkiralište. Ako se radi o narudžbi, onda je to najčešće u slučaju puknuća cijevi ili slično, kada se automobil treba pomaknuti s određenog mjesta na cesti. To ide na račun naručitelja – objasnio nam je dvojac.

Kada dobiju dojavu ili uoče nepropisno parkirano vozilo, kreće standardna procedura koja, kažu, vrjiedi za sve i nitko je nije pošteđen. Automobil se mora slikati na mjestu događaja tako da je vidljiv njegov nepropisni položaj, registracije, a slikaju se i postojeća oštećenja ukoliko postoje na automobilu. Slike se moedrniziranom tenhologijom šalju komunalnoj ili policijskoj službi koje trebaju potvrditi akciju.

– Ponekad dok čekamo odgovor, na vrijeme dotrče vlasnici pa se naplaćuje samo započeta akcija. To radimo u slučaju da ne smetamo prometu i naplaćuje se 250 kuna. Ako smo u jednosmjernoj ulici i zaustavljamo promet, moramo izršiti akciju do kraja pa vlasnika povezemo kamionom do Strojarske – ispričao nam je Branimir.

Osim osobnih automobila, ekipa zagrebačkog ‘pauka’ podiže i kombije, dok na nepropisno parkirane kamione najčešće stavljaju lisice. Cijena kazne iznosi 500 kuna za osobne automobile, 800 za kombije i 2400 kuna za kamp i teretna vozila. Nepropisna parkiranja se tretiraju prema komunalnim i policijskim člancima. Dok se prvi odnose na parkiranje na nogostupu i javnim zelenim površinama, drugih ima čak 13, a uključuju iparkiranje na biciklističkim stazama, pješačkim prijelazima, mjestima za invalide i slično.

‘U nekim ulicama zbog automobila na nogostupu pješaci moraju hodati po cesti. Zamislite kako je onima koji imaju malu djecu i kolica’

Osvrnuli smo se i na problem mnogih zagrebačkih ulica, poput onih na Kvatriću i Pantovčaku, u kojima prevladavaju obiteljske kuće i manje zgrade i mjesta za parking najčešće su nosogostupi.

– Parkiranje je dozvoljeno samo na onim mjestima koja su označena kao parkirna, horizontalnom i vertikalnom signalizacijom. Ako nema znaka i iscrtanih mjesta, vozači su u prekršaju. Ponekad dižemo cijele ulice. Takav problem čest je u ulicama poput Vinogradske, Kozarčeve ili Radničkog dola. Naravno, nema smisla dići samo jedan automobil. Organizirano idemo tamo s više kamiona i dižemo sve po redu – ispričali su nam.

Nakon vožnje po gradu, Branimir i Gordan su uočili nepropisno parkiran automobil u Klaićevoj ulici. Vozač je parkirao na dijelu nogostupa koji nije predviđen za automobile, pa su ga momci uslikali, a nakon odobrenja digli i odvezli natrag u Strojarsku ulicu.

>>>KAKO JE IZGLEDAO JEDAN DAN SA PAUK SLUŽBOM POGLEDAJTE U FOTOGALERIJI

 

Exit mobile version