Zagrebancija

Palijativnu skrb treba 30.000, a dobiva 200 osoba

Autor: Maja Matijaca 12/6/2011 10:18

Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta u Zagrebu organizirao je tribinu iz ciklusa Homo Homini na kojoj su predstavljeni rezultati akcije Ostani uz mene.

Kako dsoznajemo, ciljevi ove akcije prvenstveno su osnivanje i opremanje prve Ustanove za palijativnu medicinu u Hrvatskoj, koja bi bila uključena u sustav zdravstvene zaštite. Nakon otvaranja prve Ustanove, namjera je organizatora potaknuti otvaranje ustanova ovog tipa diljem svih većih gradova u Hrvatskoj.

– Prije godinu dana pokrenuli smo akciju Ostani uz mene. Cilj akcije je bio pokrenuti palijativnu medicinu u Hrvatskoj. Mi smo u ovih godinu dana napravili ovaj edukacijski centar. To je bio prvi ovakav sveučilišni iskorak u edukaciji kako studenata tako i liječnika obiteljske medicine, psihijatara i onkologadodao je Veljko Đorđević, predstojnik CEPAMET-a.

Osnivanje centra palijativne medicine dio je programa Vlade Republike Hrvatske još od 2003. godine. Ipak, u Hrvatskoj do sada nije osnovana ni jedna ustanova palijativne medicine, iako je pravo na palijativnu skrb jedno od osnovnih ljudskih prava na zdravstvenu zaštitu.

– Palijativna skrb je sveobuhvatna skrb osoba koje boluju od neizlječivih bolesti. Ona uključuje rad na njihovoj boli, psihičkoj, fizičkoj, duhovnoj. Rad na psihičkim problemima, rad s obitelji. To je jedan dio medicine koji pomaže ljudima koje boluju od neizlječivih bolesti – rekla je Marijana Braš, voditeljica odjela za palijativnu skrb.

Prema nekim procjenama, godišnje u Hrvatskoj palijativnu skrb treba oko 30 tisuća ljudi, no dobije je tek njih 200-tinjak. Da bi problem bio još složeniji, Medicinski fakulteti u Hrvatskoj ne drže kolegije o palijativnoj medicini, iako se u inozemstvu iz ovog područja nude specijalizacije i subspecijalizacije.

– Za razliku od brojnih europskih zemalja SAD-a i Kanade, gdje je već desetljećima ovaj dio medicine i dio zdrastvenog sustava, u Hrvatskoj još uvijek nema centara za palijativnu skrb. Ne postoji ambulanta za palijativnu skrb pri zdravstvenoj ustanovi kao ni palijativni odjeli. Hrvatska je tek nedavno promijenila zakon o palijativnoj zaštiti. Skrb se sada može organizirati na sekundarnoj razini što je omogućilo konačno osmišljavanje kreveta odnosno odjela za bolesnike – rekla je Marijana Braš, voditeljica odjela za palijativnu skrb.

Akciji ostani uz mene pridružili su se brojni poznati Hrvati te veliki broj tvrtki čiji je cilj stvoriti jedinstveni referentni centar koji  će obuhvatiti sve medicinske struke.

 

Exit mobile version