Pada broj poginulih i teško ozlijeđenih u prometu

Autor:: Redakcijsko izvješće 10/30/2010 13:37

Tijekom prvih 9 mjeseci ove godine zabilježeno je 111 poginulih u prometu, što je 26% manje nego u istom razdoblju prošle godine. Smanjen je i broj teško ozlijeđenih osoba.

Zanimljivo je da je smanjenje broja smrtno stradalih u 2010. zabilježeno tijekom ljetnih mjeseci, kada je povećan protok vozila na našim cestama.

Po dosadašnjim pokazateljima, do kraja 2010. mogao bi biti ostvaren cilj zadan Nacionalnim programom sigurnosti cestovnog prometa, a to je da na 100 000 stanovnika bude 10 smrtno stradalih osoba. Prošle godine bilo je 12,5 smrtno stradalih na 100 000 stanovnika.

Lisicin: U aktivnostima za povećanje sigurnosti prometa trebamo koristiti pozitivna iskustva EU-a

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Gostujući u emisiji Svakodnevica JabukeTV, tajnik udruge Sigurnost u prometu Georg Davor Lisicin ocijenio je da je Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa 2006.-2010. dao određene rezultate, iako ciljevi nisu u potpunosti ispunjeni. Između ostalog, nije uveden prometni odgoj u škole, kao ni polaganje ispita iz prometne kulture za djecu-bicikliste.

Lisicin je istaknuo je da bi se u aktivnostima za povećanje sigurnosti cestovnog prometa trebala koristiti pozitivna iskustva Europske unije. Spomenuo je primjere Latvije, Estonije i Portugala, koji su tijekom proteklog desetljeća smanjili broj smrtno stradalih u prometu.

– Tijekom prošle godine, na milijun stanovnika 38 poginulih imala je Velika Britanija, a 39 poginulih imale su Švedska i Nizozemska. U usporedbi s njima, Hrvatska je imala 124 poginulih, a Grčka i Rumunjska čak 130 poginulih prometu na milijun stanovnika – rekao je Lisicin.

Postoji potreba izradbe nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa

Udruga Sigurnost u prometu 19. listopada je održala stručni skup s kojeg su nadležnima odaslali jasne poruke: dugoročni cilj programa sigurnosti hrvatskim cestama trebao bi biti drastično smanjenje broja poginulih u cestovnom prometu do strategije „vizija 0: cestovni promet bez poginulih osoba“.

Istaknuta je i potreba izradbe nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa s akcijskim planom za razdoblje od 2011. do 2020., kompatibilnog s europskim Akcijskim planom cestovne sigurnosti 2011.-2020. Zatraženo je i osnivanje državne Agencije za sigurnost cestovnog prometa i Savjeta za sigurnost prometa na državnoj, županijskoj i lokalnoj razini,a sve u svrhu provedbe budućeg Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa.