Ove godine 169 upisnih mjesta manje na fakultetima

Autor:: Tanja Molvarec 3/17/2010 12:48

-.-wikimedia.org-.-Senat Sveučilišta u Zagrebu osigurao je 8 966 slobodnih mjesta za upis studenata u prvu godinu preddiplomskih, integriranih i stručnih studija od čega je 7 805 mjesta predviđeno za redovite, a 930 mjesta za izvanredne studente. Prema podacima iz Sveučilišta, 169 upisnih mjesta je manje za ovu godinu nego što je to bilo prošle godine. Iz te brojke je jedino izdvojen Ekonomski fakultet.

No ovom odlukom su izostavljene kvote i participacije na studijima na Ekonomskom, Filozofskom i Prirodoslovnom-matematičkom fakultetu jer su studenti uložili veto na odluke fakultetskih vijeća. Fakulteti su veta uložili uglavnom zbog nezadovoljstva u sustavu određivanja participacije za prvu godinu kao što je slučaj u PMF-u, ali i zbog zahtjeva za oslobađanjem od participacije.

Rektor Sveučilišta Aleksa Bjeliš  najavio je izvanrednu sjednicu Senata krajem ožujka koja će tematski biti vezana uz ova veta koja su uložili spomenuti fakulteti.

Senat Sveučilišta donio je odluku da sljedeće akademske godine neće biti povećanja studentskih participacija pa će one i dalje iznositi od 2 tisuće do 9.5 tisuća kuna. Najviše studenata studirat će o trošak Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, njih 3 224 dok će ostali plaćati studij po lineranom modelu plaćanja, a 2 250 studenata će plaćati maksimalan iznos participacije.

Na upit da li će se osnovati tijelo koje bi pratili i realiziralo strategije za što bolje funkcioniranje sustava, Bjeliš odgovara da stvaranje takvog tijela nije isključeno.

Na natječaj za slanje studenata u strane države javilo se 384 osoba

Osnivanje tijela podupire i profesorica s Pravnog fakulteta Ksenija Turković ali samo ako neće biti riječ o politiziranom tijelu.

– U stranim državama, takva tijela nisu politizirana. U njima sjede stručni ljudi, rektori sa Sveučilišta koji mogu dati stručno mišljenje u Upravnom Vijeću čime se čuva autonomija. Takvo nešto bi sigurno voljela da postoji u Hrvatskoj. To tijelo bi imalo ulogu u praćenju i realizaciji trogodišnjeg sporazuma. Trogodišnje pregovaranje je važno za razvoj vlastite strategije- kazala je Turković i dodala da je najveći problem to što ne postoji financijska osnova koja mora postojati da bi sustav funkcionirao.

Prema Pravilniku o međunarodnoj mobilnosti koji je Senat jednoglasno usvojio  studenti sklapaju ugovor sa nastavnicima kojim je određeno kakav program ostvaruju vani u inozemstvu.

– Na ovaj način studenti znaju što ih očekuje. ECTS bodove studenti prenosi kući. Pravilnikom se regulira i dolazak stranih studenata te kakva prava oni imaju. Na natječaj koji smo proveli za slanje studenata vani javilo se 284 studenata dakle tri puta više nego prošle godine. Studenti su dobivali 300 eura mjesečno i iako je Sveučilište osiguralo još dodatnih sto eura, to im nije bilo dovoljno pa je većina odustala od studiranja pogotovo u bogatijim zemljama- zaključila je Turković i dodala da se Sveučilište mora pripremiti za dolazak stranih studenata.