Outsoursing-om nije moguće ostvariti uštede

Autor: Margarita Weisz 4/30/2014 16:28

Više od 10.000 radnika, čistačica, kuharica i domara zaposleno je u školama. Od nove godine u školstvu i zdravstvu zaposlenik u državnom sektoru postaje zaposlenikom u privatnom. Riječ je o outsoursingu jednoj od devet Vladinih mjera kojima se planiraju proračunske uštede. U sjedištu Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu žele upozoriti da svemu vide interes Vlade i privatnika jer outsoursing-om nije moguće ostvariti uštede.

– Kada bismo u ovom trenutku ne outsoursali nego dali otkaze svim čistačicama u školama u državnom proračunu bismo uštedjeli godišnje 370 milijuna kuna ili 0,3 posto državnog proračuna, dakle ušteda se mjeri u promilima – rekao je Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod.

– Samo na ovim čistačicama godišnje bi se vratilo oko 100 milijuna kuna kroz PDV u državni proračun i naravno, što nije nimalo zanemarivo, vlast će to prikazat kao konačno smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru – objašnjava Stipić.

Usporedba s nekim razvijenim zemlje poput Njemačke, Engleske i Slovenije dovela je do zaključka da se outsoursing pokazao vrlo lošom mjerom.

– Postavlja se pitanje zbog čega su te zemlje otkazale outsoursing, a odgovor je vrlo jednostavan jer je najbolje i najjeftinjie raditi u vlastitoj režiji – rekla je Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi. Slično je ponovio i Stipić rekavši da je Njemački model pokazao da se sad napušta outsoursing i da se zbog toga događaju još veći troškovi.

Također na konferenciji se moglo čuti da će promjenom radnog statusa izazvati ne samo pogoršanje higijenskih uvjeta u školama i zdravstvu nego će novi uvjeti dovesti do produbljivanja problema međuljudskih odnosa.