U Poljanici Bistranskoj obnovljena je stara škola sagrađena 1878. godine, te je u njoj otvoren Kulturno-turistički centar Bistra. Riječ je o kapitalnom općinskom projektu vrijednom 1,6 milijuna eura. U okviru ovog projekta obnovljen je i rekonstruiran zaštićeni arhitektonski kompleks zgrade stare škole, čime je ona revitalizirana i opremljena kao suvremeni kulturno-turistički centar.
– Nalazimo se pred obnovljenom zgradom stare škole u Poljanici Bistranskoj. Građena je još davne 1878. godine. Jedna je od rijetkih starih školskih zgrada koje su zadržale prepoznatljiva obilježja. U ovoj zgradi opismenili su se i obrazovale generacije Bistrana, među kojima je bilo dosta onih koji su kroz povijest dali obol društvenom, političkom i kulturnom napretku naše općine. Zahvaljujući vrijednom i kreativnom radu naše udruge Ekomuzej Bistra, rodila se ideja o pokretanju projekta Eko muzej Bistra. Moj prethodnik Krešimir Vulić prepoznao je ovu zgradu kao najbolju lokaciju za tu namjenu. U suradnji s Turističkom zajednicom Zagrebačke županije, Udrugom Ekomuzej Bistra, kao partnerima u ovom projektu osigurali smo sredstva a iz europskih fondova, ali i sredstva iz županijskog i općinskog proračuna – rekao je Danijel Drviš, načelnik Općine Bistra.
Glavna svrha ove ustanove je očuvanje povijesne i kulturne baštine Bistranskog kraja te poticanje razvoja kulturnih i turističkih sadržaja u ovom dijelu Zagrebačke županije.
– Ovo nije samo obnovljena zgrada koja zaista prekrasno izgleda, ovo je prostor u kojem će se susretati prošlost, sadašnjost i budućnost ovoga kraja. Mjesto gdje će se promicati bogata kulturna baština ovoga kraja. Bistra je općina s dubokim korijenom i neiscrpnim duhom. Ovdje su se stoljećima isprepletale priče, običaji, tradicije i umjetnost koje su oblikovali identitet ovog kraja. Sada se ovdje uz centar otvara prilika da se te priče ne samo sačuvaju, već i podijele sa svima onima koji ovamo dođu. Neka ovaj prostor postane žarište kreativnosti, mjesto susreta i razmjene ideja, ali i podsjetnik na ono tko smo i odakle dolazimo. Ponosni smo na našu glazbu, ples, rukotvorine i narodne običaje, koji odražavaju bogatstvo našeg duha. Sada postoji mjesto gdje se ponosno može prezentirati svijetu – dodala je Jadranka Dujić Frlan, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo Zagrebačke županije.
Nakon obnove, Centar raspolaže s tri velike prostorije stalnog postava i dodatne dvije, uključujući repliku učionice iz doba kada je škola sagrađena. Ova učionica opremljena je autentičnim starim klupama i predmetima, uz modernu opremu poput tableta i projekcijskog platna za buduće multimedijalne sadržaje.
– Posebna pažnja posvećena je nematerijalnim umijećima i kulturnim dobrima bistranskog kraja, poput narodnog ruha, tradicijskog nakita, kinča… – rekla je Klementina Batina, predsjednica Udruge Eko muzej Bistra.
Do kraja godine ulaz u Kulturno-turistički centar bit će besplatan kako bi što veći broj posjetitelja imao priliku upoznati povijest Bistre. Jedno je sigurno, ovaj dugoočekivani projekt služit će kao prostor za promociju bogate kulturne baštine, tradicije i prirodnih ljepota ovog područja, uz pružanje podrške razvoju lokalnog turizma. S njegovim otvaranjem, Bistra je napravila značajan korak prema očuvanju svog naslijeđa i stvaranju novih prilika za razvoj.
Centar je otvoren ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9 do 15 sati, utorkom i četvrtkom od 9 do 19 sati te subotom od 9 do 13 sati.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA