Autor:: Sarah Srdar 1/24/2012 15:31
Hrvatski Telekom broji 5.732 radnika što je gotovo duplo manje zaposlenih nego kad je Deutsche Telekom kupio kompaniju. Porastao je broj otkaza, a ugovori se radnicima sve rijeđe produžavaju. Nezadovoljni radnici i sindikalisti su u utorak izašli na ulice i glasno prosvjedovali. Prosvjedu su se pridružili zaposlenici HT-a iz cijele Hrvatske, no i djelatnici Deutsche Telekoma iz Grčke, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, a pismenim putem su potporu dali i mnogi drugi.
– Kao sindikati više ne možemo šutjeti. Moramo izaći na ulice. Uprava Hrvatskog telekoma odlučila je pod izgovorom tehnološkog viška otpustiti 450 radnika, a sve samo kako bi se osigurao profit Deutsche Telekomu. Htjeli smo se miriti s Upravom, htjeli smo pronaći kompromis, no do njih ništa ne dopire. Moramo prosvjedovati i štrajkati – kazao je Juko Cikojević, predsjednik Hrvatskog sindikata telekomunikacija.
Kako tvrde sindikalisti, Uprava HT-a namjerava otpustiti više od 600 djelatnika pod izgovorom tehnološkog viška kako bi većinskom vlasniku, Deutsche Telekomu, osigurali profit.
Sindikalisti su rekli i kako su pružili ruku pomirenja Upravi HT-a, no s druge strane dobre volje nije bilo, a izbora više nemaju. Tvrde kako je došlo vrijeme kada se mora uništaviti i rušiti ono što su sami gradili kako bi njihov glas došao do Uprave.
– Ukoliko Uprava HT-a ne pristane na pomirenje, mi nastavljamo prosvjedovati. Ovo je tek prvi prosvjed u nizu. Okupili smo se ovdje na Trgu bana Josipa Jelačića, idemo do Zagrebačke burze, Veleposlanstva Republike Njemačke i konačno do Hrvatskog Telekoma u Savsku ulicu. Tražimo zaustavljanje otpuštanja radnika Hrvatsko HT-a u korist osiguravanja profita Deutsche Telekomu – rekao je Mato Nađ, dopredsjednik Republičkog sindikata radnika Hrvatske.
Iznimno je zabrinjavajuć podatak prema kojem se u svim poslovnim procesima pokazuje manjak, a ne višak radnika. Naime, radnici su odradili 122.000 prekovremenih sati, a zaposleno je i 1.135 studenata.
Sindikalni čelnici tvrde kako je zadovoljstvo korisnika temeljna orijentacija kompanije, a Uprava je brigu o korisnicima prepustila studentima, vanjskim izvođačima i partnerima.
– Ukoliko Uprava HT-a ne pristane na kompromis, te ukoliko sindikati i radnici ne osjete dobru volju s druge strane, uskoro se mogu očekivati novi prosvjedi i štrajkovi – najavili su naši sugovornici.