Autor: Margarita Weisz 6/16/2014 14:13
Europska legislativa o otpadu i Zakon o održivom gospodarenju otpadom propisuju niz ciljeva i obaveza, rokovi za njihovo ispunjenje sve su bliže, a sustav gospodarenja otpadom u Zagrebu je već desetljećima zapostavljen.
– Izgledno je da 01. srpnja neće započeti odvojeno prikupljanje otpada i naplata odvoza prema količini. Mi smo organizirali tribinu ‘Kako u Zagrebu reciklirati otpad, a ne loše ideje’, a pod loše ideje svakako mislimo na izgradnju spalionice otpada – rekao je predsjednik Zelene akcije Bernard Ivčić.
Naime u Zelenoj akciji smatraju da je ta ideja zastarjela i nije u skladu s preporukama Europske unije jer prioritet bi trebalo imati odvojeno prikupljanje otpada.
– Ono što tražimo je odvojeno prikupljanje svih različitih vrsta otpada, kompostiranje biorazgradivog otpada, otkup i prodaja papira, plastike, metala i ostalih vrsta otpada i na kraju ostaje mala količina otpada koja se može obraditi u postrojenju za mehaničko-biološku obradu otpada – objašnjava Ivčić.
– Postoje znanstveni radovi koji ukazuju na to da je ekološko gospodarenje otpadom ili svako ono koje ide za što manjim miješanjem otpada uvijek bolje – rekao je profesor na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Slaven Dobrović.
Na tribini se moglo čuti kako je ekološki zasnovan sustav gospodarenja otpadom moguć i nužan jer dok ne pomiješamo tvari one imaju pozitivnu vrijednost.
– Problem se počinje rješavati prije, postoji mjesto nastanka i tu se može napraviti puno. Ja sam uvjeren da bi velika većina predmeta skupljena na glomaznom otpadu, da je kojim slučajem dospjela do nekih centara, bila ponovno upotrijebljena – naglašava Dobrović.
Statistika je neumoljiva, neobrađenog otpada u Hrvatskoj ima 92 posto dok je prosjek u Europskoj uniji 37 posto. Ipak postoje neki pozitivni primjeri gradova Krka i Čakovca koji već godinama uspješno sortiraju otpad.