Autor: 11/22/2010 8:50
Portal Zagrebancija.com došao je u posjed revizorskog izvješća KK Cibone iz kojeg se vidi katastrofalno poslovanje tog sportskog kluba. U izvješću koje obuhvaća 2007., 2008 i 2009. godinu otkrivene su brojne nepravilnosti kod vođenja kluba, knjiženja i potpisivanja ugovora.
Zbog tih nepravilnosti DORH je pokrenuo istragu, a među prvim ispitanicima u policiji je bio i direktor Cibone Andro Knego. Tijekom idućeg tjedna, doznajemo, na policiju će biti pozvan i bivši direktor Cibone Božo Miličević.
Klub je svake godine bilježio minus, tako je 2009. taj minus iznosio 14,9 milijuna kuna, 2008. on je bio nešto manji te je iznosio 6,6 milijuna kuna, a 2007. minus je bio bitno manji, tek 2,6 milijuna kuna.
Najviše prostora u revizorskom izvješću posvećeno je nekretninama u vlasništvu Cibone. Tako je upozoreno kako ne postoje jasni kriteriji po kojima su davane nekretnine u najam kao i činjenica da su neki ugovori potpisivani na duga vremenska razdoblja od 10 do 20 godina. Jedan od tih spornih ugovora je 1992. potpisan sa sadašnjim direktorom Androm Knegom, koji za prostor od 30 kvadrata plaća 86,80 eura najamnine što je 2,86 eura po metru kvadratnom. Ovaj ugovor istječe krajem travnja iduće godine.
Sličan povlašteni ugovor je 1998. sklopljen s Dankom Cvjetičaninom koji za prostor od 57 kvadrata plaća malo manje od 100 eura mjesečno, što je 1,73 eura po kvadratu. Ovaj ugovor ističe tek 2018.
U revizorskom izvještaju se napominje kako bi pravilnijim gospodarenjem, što bi uključivalo definiranje jasnih kriterija za određivanje cijene zakupa, klub uprihodio znatno više od najamnina. Zanimljiva je činjenica da ti ugovori nemaju ovršnu klauzulu što dodatno otežava potraživanje. To je i jedan od razloga zašto su im potraživanja za najamnine 2009. iznosila 4,3 milijuna kuna. Najveći pojedinačni dužnik je firma Summa Nox, koja godinu dana nije platila najam za prostora noćnog kluba Shamballa što je 809.213 kuna. Dodatnih 1,096,395 kuna Cibona potražuje za najam prostora na Tuškancu gdje se nalazi noćni klub Saloon. No problem kod ovog potraživanja je činjenica da se Cibona nalazi u sudskom sporu oko vlasništva tog lokala. Slični problem je i kod Franje Arapovića koji je u sporu oko poslovnog prostora. Cibona tvrdi da im on duguje 276,336 kuna za najam.
Dodatna zamjerka je što klub nije uračunao amortizaciju od 2007. za svoje prostore što je suprotno Uredbi o računovodstvu neprofitnih organizacija. Revizori navode kako nikada nikada nisu ni primili analitičku strukturu imovine kluba kako bi vidjeli na što se amortizacija odnosi. Neprimanje izvještaja o imovini kluba također im je onemogućilo da provjere knjigovodstvenu vrijednost kluba. Naime, sumnja se da je vrijednost nekretnina na koje se uknjižila Cibona podcijenjena za 40 milijuna kuna. Do tog zaključka se došlo na temelju procjena koje je radila Zagrebačka banaka prilikom davanja kredita.
Poslovi tekućeg i investicijskog održavanja davani su bez javnih natječaja. Zbog toga u revizorskom izvještaju navode kako su uzimanjem više ponuda u Ciboni mogli uštedjeti znatna sredstva.
Poseban dio su nepravilnosti vezane uz isplate stipendija, plaća igračima te njihove odštete. Mladim igračima su isplaćivane stipendije bez ikakvih ugovora. Prošle godine je isplaćeno 84.100 kuna stipendija, 2008. je na to potrošeno 211.226 kuna dok je 2007. bilo 192.668 kuna stipendija.
Veliki problem su i ugovori s igračima koji nemaju klauzulu o odšteti tako da klub ne ostvaruje nikakve prihode od prodaje igrača. Neslužbeno doznajemo da su ovakvi ugovori sklapani u korist sportskih menadžera koji dovodili igrače u Cibonu te ih nakon njihove afirmacije prodali u bogate europske klubove, a odštetu uzimali sebi.
Tim istim igračima Cibona unajmljuje stanove na što godišnje troši preko 120.000 eura. Također postoji problem naplate poreza za njihovu najamninu. Revizori su napomenuli da su te troškove mogli smanjiti da su kupovali stanove ili financirali njihovu izgradnju. U dužem razdoblju Cibona bi na taj način imala svoje stanove koje bi mogla davati igračima na korištenje te ne bi morali plaćati najamninu.
Poseban problem je nevraćen novac koji im duguju igrači. Naime, Cibona je znala isplaćivati predujmove svojim igračima i menadžerima prilikom potpisivanja ugovora s tim da su im oni taj novac kasnije morali vratiti. No to nisu napravili svi. Tako je na primjer Michael Anderson ostao dužan 733.992 kune. Cibona je protiv njega pokrenula i dobila sudski spor, no ne može naplatiti svoje potraživanje jer je igrač otišao u SAD.
Cibona zbog nekoliko razloga od svojih bivših igrača ukupno potražuje 5,3 milijuna kuna, dok s druge strane bivši igrači i treneri od kluba potražuju ukupno 8,7 milijuna kuna.
Posebna priča su radna mjesta jer ne postoji njihova sistematizacija pa je nemoguće utvrditi postoji li previše ili premalo zaposlenih. U klubu je 34 zaposlenih na čije se plaće u prosjeku mjesečno troši 11.350 kuna.
Velik novac troši se na intelektualne usluge tako je prošle godine na njih otišlo 28 milijun kuna, a godinu dana ranije 24 milijuna, dok je 2007. na njih potrošeno gotovo 21 milijuna kuna. Revizori su utvrdili da taj trošak proizlazi iz ugovora sklopljenih s igračima
Sporna je i prodaja Radio Cibona Dragi-Tomici Majheru koji je 2006. za 67.000 eura uzeo tu postaju. Prodaja je obavljena bez ikakve procijene ili obavljenog uvida u poslovanje tog medija. Naime, u KK Ciboni su naveli kako radio prodaju jer im stvara gubitke, no nisu podastrijeli nikakve dokaze koji bi to potvrdili.
Prema službenim podacima kluba besplatno je podijeljeno 400 godišnjih karata, no revizori su utvrdili da ne postoji interni sustav kontrole koji bi mogao potvrditi koliko je zapravo gledatelja platilo ulaznice. U Ciboni su naveli kako su prošle godine od ulaznica zaradili 532.986 kuna.
Revizori među ostalim predlažu da se povisi članarina te da se na taj način ostvare dodatni prihodi, s tim da bi članovi ostvarivali posebna prava poput besplatnih ulaznica. Dodatni propust kod ostvarivanja prihoda je neiskorištavanje marketinškog potencijala. Tu je kao primjer navedeno nepridržavanje cjenika koji, kako stoji u izvješću, ima više formalni karakter.