Autor: 5/4/2011 10:05
Nakon Uskršnjih blagdana i Praznika rada koje obilježavaju bogata trpeza i uživanje u omiljenim jelima te slasticama, ali i duge zime tijekom koje se, čega možda nismo svjesni, u našem organizmu nakupljaju toksini zbog toga što se manje krećemo, manje izlazimo van i konzumiramo težu hranu, našem je tijelu potreban odmor i temeljito čišćenje organizma. Upravo smo o tome razgovarali sa nutricionistom Branimirom Dolibašićem.
Idealni uvjeti za čišćenje organizma
Način hranjenja trebalo bi organizirati tako da se dnevni jelovnik sastoji od 5-7 obroka bogatih svježim, sezonskim namirnicama. Umjesto deserta trebali bismo konzumirati voće, a tvrde sireve i industrijski proizvedene namaze trebali bismo zamijeniti svježim kravljim sirom. Suhomesnate proizvode u proljetno bismo vrijeme trebali izbaciti iz prehrane, a meso zamijeniti ribom.
– Otprilike onako kako čistimo sobe i stanove u proljeće, otvaramo vrata, otvaramo spremišta i mini stovarišta – za to treba vremena da bi se izvelo kako treba. S vremena na vrijeme treba usporiti životni tempo i pomoći organizmu da obavi samoiscjeljivanje i regeneraciju oštećenih ili nagriženih tjelesnih sustava. Dovoljno sna, puno detoks namirnica u ritmu slow fooda i uživanjem u laganim i čestim obrocima, više tekućim i lako probavljivim, uz zeleni čaj, i puno vremena za opuštanje i posvećenost svom zdravlju, recept je za čišćenje i “punjenje baterija” – preporuča Dolibašić.
Ne postoji univerzalna preporuka
Kako ne postoji univerzalna dijeta koja bi se mogla preporučiti svakome, Dolibašić smatra kako je jedina univerzalna preporuka koju može dati čitateljima portala Zagrebancija.com – raznovrsnost, umjerenost i redovitost obroka, uz poštivanje cjelovitosti hrane, a ne finoće okusa dobivene na umjetni način i manipulacijom kemijskih dodataka.
Trajni oblik detoksikacije
Na naše pitanje postoji li trajni način detoksikacije Dolibašić nam je otkrio kako on, naravno, postoji, a podrazumijeva hraniti se onim što nam treba i zadovoljiti životne potrebe, a ne tješiti se hranom kao skupom utjehom koja ima svoje posljedice (npr. čips skupo košta jetru, a višak šećera u sladoledu i gaziranim napicima masno tkivo koje se tek uz dodatni napor i mučno odricanje može potrošiti – kontra toga, čips od
sušenih jabuka i zeleni čaj s malo meda i limunova soka daju isti užitak, a ujedno daju korist potrebnih tvari).
Urediti svoj život i urediti prehranu i dnevni ritam obroka, na način da unosimo hranu koja nam koristi umjesto da nas opterećuje toksinima i masnim naslagama, paziti da damo tijelu dovoljno odmora, i povremeno mu dati ‘time out’, napraviti dan čišćenja. Godišnji odmor nije dovoljan, jer u jednoj kalendarskoj godini treba napraviti barem dva-tri čišćenja zbog prilagođavanja klimatskim mijenama – u rano proljeće, pred početak ljeta i u jesen.